Dávam do pozornosti článok 17 Ústavy SR:
——-
(1) Osobná sloboda sa zaručuje.
(2) Nikoho nemožno stíhať alebo pozbaviť slobody inak, ako z dôvodov a spôsobom, ktorý ustanoví zákon. Nikoho nemožno pozbaviť slobody len pre neschopnosť dodržať zmluvný záväzok.
(3) Obvineného alebo podozrivého z trestného činu možno zadržať len v prípadoch ustanovených zákonom. Zadržaná osoba musí byť ihneď oboznámená s dôvodmi zadržania, vypočutá a najneskôr do 48 hodín a pri trestných činoch terorizmu do 96 hodín prepustená na slobodu alebo odovzdaná súdu. Sudca musí zadržanú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(4) Obvineného možno zatknúť iba na odôvodnený písomný príkaz sudcu. Zatknutá osoba musí byť do 24 hodín odovzdaná súdu. Sudca musí zatknutú osobu do 48 hodín a pri obzvlášť závažných trestných činoch do 72 hodín od prevzatia vypočuť a rozhodnúť o väzbe alebo o jej prepustení na slobodu.
(5) Do väzby možno vziať iba z dôvodov a na čas ustanovený zákonom a na základe rozhodnutia súdu.
(6) Zákon ustanoví, v ktorých prípadoch možno prevziať osobu do ústavnej zdravotníckej starostlivosti alebo ju v nej držať bez jej súhlasu. Takéto opatrenie sa musí do 24 hodín oznámiť súdu, ktorý o tomto umiestnení rozhodne do piatich dní.
(7) Skúmanie duševného stavu osoby obvinenej z trestného činu je možné iba na písomný príkaz súdu.
——-
Existuje nejaký zákon, ktorý by podľa ods. 2 umožňoval ľudí, ktorí prišli na územie SR, zbaviť osobnej slobody? Alebo sú snáď podozriví zo spáchania trestného činu? Aj v takom prípade by ich však bolo možné zadržiavať nanajvýš 48 hodín a o ďalšom postupe by musel rozhodnúť súd.
Nie som právnik a teda neviem, či je moje podozrenie z protiústavnosti nútenej štátnej karantény správne. Ale ako občana tejto krajiny ma táto situácia veľmi znepokojuje. Nazdávam sa, že tí, ktorí sa lepšie vyznajú v zákonoch, by si mali na tento problém posvietiť a angažovať sa, aby sme zamedzili porušovaniu našich osobných slobôd. A pokiaľ sa zistí, že konanie štátnych orgánov bolo nezákonné, je potrebné vyvodiť patričné dôsledky.
Na záver citujem článok 32 Ústavy SR:
——-
Občania majú právo postaviť sa na odpor proti každému, kto by odstraňoval demokratický poriadok základných ľudských práv a slobôd uvedených v tejto ústave, ak činnosť ústavných orgánov a účinné použitie zákonných prostriedkov sú znemožnené.
——-
Zdroj: https://www.zakonypreludi.sk/zz/1992-460
ANO . ...
Čl.23 Ústavy SR (1) Sloboda pohybu a pobytu ...
...máme toľko zákonov,že by sa mohlo zdať,že... ...
mimoriadna udalosť určite nie. Aká to má ...
No pre takých ako ste vy treba chrániť celý ...
Celá debata | RSS tejto debaty