Založ si blog

Komár

Akou bytosťou je komár? Pozorujme ho! Za súmraku, keď zájde Slnko, vynára sa zo skrytu húštin. Slnko neznáša, nechce byť osvetlený, videný, jasný. Chce byť nepozorovaný. Nesmeruje priamo ku svojej obeti, lež zakráda sa úskokom. Akoby sa jej bál, no zároveň silný pud ho ženie k nej. Koná pritom chaotické a nepravidelné pohyby, aby sa nedal chytiť, aby nebol zreteľný. Najradšej má, keď obeť spí, keď nie je pri vedomí. Lebo vedomie je ako jasné svetlo Slnka a to mu vadí.

Poháňa ho pach krvi, z ktorej si chce kúsok odobrať pre seba. Pre svoju potrebu a svoje rozmnoženie. Lebo v krvi sa nachádza esencia životného bytia. Slnko vyžaruje k Zemi svoju životodarnú silu a toto pôsobenie sa bytostne sprítomňuje do prúdenia krvi v tele. Komár si teda berie od svojej obete kúsok toho, čoho podstaty sa vlastne bojí a čo však potrebuje na doplnenie svojho nedostatku. Kúsok zhmotneného slnečného svitu a životodarnej sily.

Podobne sa chová zlodej zakrádajúci sa v nočnej tme, ktorý túži po zlate. Chce si ho vziať tajne a nepozorovane, bez vedomia jeho majiteľa. Láka ho trblietavý lesk zlata pripomínajúci jasný svit Slnka. A tiež jasnú silu bdelého vedomia, ktorej sa zlodej vyhýba. V tom spočíva podstata zlých síl, že ony chcú koristiť od druhých pre seba práve to, čo im navonok na nich prekáža, no po čom zároveň podvedome túžia ako po chýbajúcej časti svojej nedokonalej bytosti.

 

Inšpirované ráno po prebdetej noci.

Vo vojne nie sú dobrí a zlí

27.02.2022

Keď som v auguste 1995 prechádzal po ceste zo Zagrebu do Rijeky, pred mestom Karlovac bola obchádzka. Práve tam totiž prebiehala bojová operácia „Búrka“. Vtedy som bol na strane Chorvátov. Domnieval som sa, že iba bránia svoje územie. Tak sa to podávalo aj v našich médiách. Až neskôr som sa dozvedel, že pravda bola trochu iná. Chorváti na tých územiach vytláčali [...]

Apartheid v novom šate

06.02.2022

Stalo sa už každodenným folklórom, že na dverách, kam by sme chceli vojsť, nás víta nápis v štýle: Vstup len pre očkovaných alebo po prekonaní COVID-19. To značí, že ten, kto: 1. sa nechce dať zaočkovať (rozumej na COVID-19), ani neprekonal toto ochorenie, alebo 2. sa nechce preukazovať dokladmi o tom, je už na vstupe odmietnutý ako nevyhovujúci. Nedostane sa nielen do [...]

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Kirjat Šmona / Izrael / Libanon /

Hizballáh zaútočil kaťušami na Izrael. Mieril na delostrelecké pozície

12.04.2024 23:26

Iránom podporované libanonské hnutie uviedlo, že išlo o odvetu za izraelské údery na juhu Libanonu.

Transgender /

Nemecko schválilo zákon, ktorý uľahčuje zmenu krstného mena a rodovej identity

12.04.2024 22:29

Zmeny sa týkajú predovšetkým transrodových, intersexuálnych a nebinárnych osôb, z ktorých mnohé sa zasadzovali za tieto reformy.

Election 2024 Trump

Trump zradil Ukrajincov. Myslí si, že časť ich štátu by mala patriť Putinovi

12.04.2024 21:50

Bývalá poradkyňa Donalda Trumpa tvrdí o americkom exprezidentovi, že sa nevedel zmieriť s tým, že Ukrajina je suverénny štát.

jadrová zbraň strela nuclear

Rusko oznámilo test medzikontinentálnej rakety. Podľa Moskvy bol úspešný, o aký typ rakety išlo, neprezradila

12.04.2024 21:04

Raketu alebo stopy po nej zaznamenali obyvatelia Volgogradskej, Astrachanskej alebo Orenburskej oblasti na juhu Ruska.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 93637x
Priemerná čítanosť článkov: 2531x

Autor blogu

Kategórie