Založ si blog

Vo vojne nie sú dobrí a zlí

Keď som v auguste 1995 prechádzal po ceste zo Zagrebu do Rijeky, pred mestom Karlovac bola obchádzka. Práve tam totiž prebiehala bojová operácia „Búrka“. Vtedy som bol na strane Chorvátov. Domnieval som sa, že iba bránia svoje územie. Tak sa to podávalo aj v našich médiách.

Až neskôr som sa dozvedel, že pravda bola trochu iná. Chorváti na tých územiach vytláčali a zabíjali Srbov. Pomocou zbraní, ktoré im dodával Západ. Boli posadnutí absurdnou predstavou etnicky čistého územia. Srbi zas v podobnej bojovej nálade neospravedlniteľne zničili mesto Vukovar. Takže som sa poučil, že vo vojne niet dobrých a zlých.

Túto vojnu pravdepodobne bolo možné zastaviť. Ale nebol záujem, pretože predaj zbraní je výnosným obchodom. Tak mi to povedal neskôr jeden pán v Sarajeve. Mocným tohto sveta vôbec nezáleží na ľudských životoch. Pre nich sú dôležité iné veci: strategické plány, finančné zisky a podobne. Je škoda, že sa ľudia nechajú tak ľahko zlákať scestnými nápadmi a nerozmýšľajú skôr, než niečo urobia.

A ako je to teraz na Ukrajine? Nepoznám tamojšie pomery. Navštívil som len Zakarpatie (z nášho pohľadu Podkarpatskú Rus), čo je veľmi špecifická oblasť. Vojenský útok zo strany Ruska určite nie je dobrým riešením. Nikto nechce, aby mu na hlavu padali bomby. Ale ak máme byť spravodliví, musíme sa tiež pýtať, čo tomu predchádzalo. Nie je Ukrajina vyzbrojovaná zo Západu? Neútočí na svojom území na tam žijúcich Rusov?

Teraz všade na našich námestiach vidno ukrajinské vlajky. Iste, pomoc a podpora vojnou postihnutým ľuďom je potrebná. Ale nie je za tým až príliš veľa politiky? Prečo napríklad protiruské názory sú v poriadku a proruské sú automaticky považované za dezinformácie? Veď ak chceme mierový dialóg, musíme vypočuť obe strany. Ak konflikt v názorovej oblasti neriešime výmenou myšlienok, tento nezmizne, ale sa premení na fyzický boj. To je prírodný zákon, ktorý by sme sa mali naučiť chápať.

Ako som už napísal, necítim sa byť kompetentný hodnotiť situáciu na Ukrajine, lebo o nej príliš málo viem. Na základe svojej predošlej skúsenosti s vojnou v Juhoslávii sa však nazdávam, že nie je dobré straniť jednej strane konfliktu a skôr je potrebné vyzývať na skutočne mierové riešenie.

Apartheid v novom šate

06.02.2022

Stalo sa už každodenným folklórom, že na dverách, kam by sme chceli vojsť, nás víta nápis v štýle: Vstup len pre očkovaných alebo po prekonaní COVID-19. To značí, že ten, kto: 1. sa nechce dať zaočkovať (rozumej na COVID-19), ani neprekonal toto ochorenie, alebo 2. sa nechce preukazovať dokladmi o tom, je už na vstupe odmietnutý ako nevyhovujúci. Nedostane sa nielen do [...]

Komár

07.09.2021

Akou bytosťou je komár? Pozorujme ho! Za súmraku, keď zájde Slnko, vynára sa zo skrytu húštin. Slnko neznáša, nechce byť osvetlený, videný, jasný. Chce byť nepozorovaný. Nesmeruje priamo ku svojej obeti, lež zakráda sa úskokom. Akoby sa jej bál, no zároveň silný pud ho ženie k nej. Koná pritom chaotické a nepravidelné pohyby, aby sa nedal chytiť, aby nebol [...]

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Transgender /

Nemecko schválilo zákon, ktorý uľahčuje zmenu krstného mena a rodovej identity

12.04.2024 22:29

Zmeny sa týkajú predovšetkým transrodových, intersexuálnych a nebinárnych osôb, z ktorých mnohé sa zasadzovali za tieto reformy.

Election 2024 Trump

Trump zradil Ukrajincov. Myslí si, že časť ich štátu by mala patriť Putinovi

12.04.2024 21:50

Bývalá poradkyňa Donalda Trumpa tvrdí o americkom exprezidentovi, že sa nevedel zmieriť s tým, že Ukrajina je suverénny štát.

jadrová zbraň strela nuclear

Rusko oznámilo test medzikontinentálnej rakety. Podľa Moskvy bol úspešný, o aký typ rakety išlo, neprezradila

12.04.2024 21:04

Raketu alebo stopy po nej zaznamenali obyvatelia Volgogradskej, Astrachanskej alebo Orenburskej oblasti na juhu Ruska.

Helikoptéra / US Army / USA Armáda /

USA posielajú na Blízky východ posily, majú obavy z útoku Iránu na Izrael

12.04.2024 20:39

Irán sa zaprisahal, že podnikne odvetu za minulotýždňový útok na svoj konzulát v sýrskom Damasku, pri ktorom zahynuli poprední predstavitelia iránskej armády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 93635x
Priemerná čítanosť článkov: 2531x

Autor blogu

Kategórie