Založ si blog

O poslušnosti a zodpovednosti

Buďme zodpovední!“ – ozýva sa z rôznych strán už dlhšiu dobu a neustále. Ako je však táto výzva mienená? Aký skutočný zmysel ukrýva v kontexte svojho zamýšľaného použitia? Stáva sa, žiaľ, v poslednej dobe už príliš často, že sa význam slov – možno dokonca aj zámerne – skresľuje, pričom dochádza k rozporu medzi pôvodným významom a novým, inak mieneným kontextom. Jedným z príkladov je neustále argumentovanie demokraciou, ktorá však už reálne, vo svojom pôvodnom význame, prestáva existovať.

V prípade uvedenej výzvy ide o falšovanie pojmu zodpovednosti. Zamýšľaný obsah by sa totiž v pôvodnom jazyku pravdivých významov musel povedať asi takto: „Buďme poslušní a riaďme sa tým, čo vrchnosť rozhodla namiesto nás.“ Takáto výzva by však urážala každého slobodne uvažujúceho človeka. Dokonca význam je až opačný – znamená vyhýbanie sa skutočnej, vlastným vedomím a svedomím prijatej zodpovednosti a jej odovzdanie do rúk iných. Preto sa to ani takto povedať nemôže, ale musí sa použiť mätúca formulka.

Poslušnosť je vlastnosť typicky detská. Je viazaná na nevedomosť. Pokiaľ človek ešte nemá dostatočné poznanie sveta a schopnosť orientovať sa v ňom, musí sa skutočne spoľahnúť na nejakú autoritu, ktorá ho vedie životom. Poslušnosť v dospelosti je však už stále menej žiadúca a pôsobí retardačne na zdravý duševný vývoj. Znamená pasívne odovzdanie sa do vôle niekoho iného. Pokiaľ je človek k nejakému konaniu vedený iba poslušnosťou, vzdáva sa tým svojho slobodného rozhodnutia a prenáša zodpovednosť na toho, komu slúži. Takéto prenášanie zodpovednosti však môže mať neblahé celospoločenské následky. V extrémnom prípade vedie až ku kolektívnej manipulácii, akou bol napríklad fašizmus.

Ak má človek za svoje konanie prevziať zodpovednosť, musí byť toto konanie vedené slobodnou voľbou, na základe vlastného poznania, skúseností a svedomia. To je filozofický princíp slobody a zodpovednosti, ktorý nemožno obísť. Aktívne prevzatie zodpovednosti si vyžaduje neustálu bdelosť a uvažovanie o širších súvislostiach nášho počínania. Už nestačí povedať: „Robím si len svoju prácu.“ Práca, ktorú vykonávame; výrobky a služby, za ktoré dávame svoje peniaze; a v neposlednom rade informačné technológie, ktoré sa rozhodneme využívať – toto všetko ovplyvňuje následne náš život a dokonca časom až ekonomické a politické usporiadanie sveta.

Odkazy:

Obsiahlejšie pojednanie psychológa k tejto téme si môžete prečítať tu:

https://matejstepita.sk/zodpovednost-potrebuje-slobodu-a-zdravy-rozum/

Otázka druhej vlny

29.05.2020

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže [...]

Nejde o ľudí, ide o čísla

22.05.2020

Myslíte si, že našej vláde ide o nás, o ľudí tejto krajiny? Lenže ich počínanie skôr nasvedčuje tomu, že im ide o čísla, o štatistické údaje. Slovensko má dobré výsledky v boji s novým koronavírusom – lepšie povedané vo vyhýbaní sa mu – a tak to musí zostať. Aby sme sa ukázali svetu, aby sme si urobili reklamu. Ale za akú cenu? Pozornosť sa upriamila na [...]

O poslušnosti a zodpovednosti 2

21.05.2020

V minulom článku som sa snažil načrtnúť podstatný rozdiel medzi poslušnosťou (vo význame nasledovania bez uvažovania) a zodpovednosťou (vo význame vedomého a slobodného konania). Nejde však len o samotné slová, lebo význam slov sa posúva a mení dokonca aj prirodzeným vývojom používania jazyka. Ide o skutočný kontext pojmov v reálnych súvislostiach. Spomenul [...]

normandia oslavy 75.výročie

Oslavy vylodenia v Normandii sa niesli v komornom duchu

06.06.2020 22:07

Na miesto dorazil jediný americký veterán, ktorý sa tu v roku 1944 vylodil ako 19-ročný armádny medik.

Protest francúzsko paríž demonštrácia floyd

Protesty proti rasizmu sa konali na troch kontinentoch

06.06.2020 20:43

Desaťtisíce ľudí sa zišli v mestách v Austrálii, Ázii aj Európe, aby vyjadrili hnev nad smrťou Afroameričana Georgea Floyda.

73375516 2863339433696260 2844828964973707264 n

NAKA našla v jednej z košických budov rádioaktívny materiál

06.06.2020 19:48

Nehrozí však žiadne nebezpečenstvo ani ohrozenie obyvateľstva, uviedla polícia.

Úrad vlády

V Bratislave sa konalo protestné zhromaždenie proti vláde

06.06.2020 19:08

Demonštranti sú nespokojný s pretrvávajúcimi protiepidemiologickými opatreniami a naďalej platným núdzovým stavom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 17
Celková čítanosť: 18748x
Priemerná čítanosť článkov: 1103x

Autor blogu

Kategórie