Založ si blog

Dívam sa na kopec oproti…

Bývam v Petržalke. Z môjho balkóna sa dívam na kopec oproti – na Königswarte. Je tak blízko, a predsa teraz tak ďaleko. Asi tak ďaleko, ako bol pred jeseňou 1989. Nie sú tam síce ostnaté drôty, no hranicu strážia policajné hliadky. Vraj ani Rakúšania nedovoľujú vstup na svoje územie bez lekárskeho potvrdenia. Kam sme sa to dostali?

Rád som chodieval na výlety do tých kopcov oproti. Je odtiaľ pekný výhľad na Bratislavu, Dunaj a Malé Karpaty. Na stráňach nad Hainburgom kvitnú krásne jarné kvety. Rád som tiež chodieval k Neusiedlerskému jazeru. Jeho šíra hladina pripomína more. Z Petržalky je to tak blízko – a predsa teraz tak ďaleko. Je možné, že sa tam už nikdy v živote nedostanem. Rakúsky spolkový kancelár vraj vyhlásil, že „dokiaľ nebude očkovanie proti korone, cestovanie zostane obmedzené“. A očkovať sa nemienim nechať.

Ja nie som na tom najhoršie, chýbajú mi len výlety do okolia. No mnohí ľudia, ktorí pracujú či bývajú za hranicami, už dlho nevideli svoje rodiny. Nemôžu sa dostať na Slovensko, lebo im hrozí nútená deportácia do štátnej karantény. Čím sa títo ľudia previnili, že si zaslúžia takýto bezohľadný a bezcitný prístup? Je to snáď len nejaký zlý sen? Kam sme sa to vrátili?

Sloboda cestovania niekomu môže pripadať konzumná, nie nevyhnutná k životu. Lenže poznávať širšie okolie, možnosť bývať, študovať, pracovať aj ďalej od svojho rodiska, sú dôležité pre rozhľad človeka. Aby nezostal takpovediac „sedieť za pecou“. Pozrime sa napríklad do životopisu Ľudovíta Štúra, kde všade bol. Možno, ak by nevystrčil päty z rodného Uhrovca, dodnes by slovenčina nebola naším oficiálnym jazykom.

Nazdávali sme sa, že všetky prirodzené práva a slobody už máme isté, prišlo nám to také samozrejmé. Akoby nám boli spadli z neba – no a rovnako rýchlo sú preč! Zrazu sa našich občianskych práv musíme domáhať úplne odznova. Cestovanie po Európe nesmie byť podmieňované zdravotnými dokladmi či očkovaním. Bol by to neznesiteľný zásah do našej osobnej slobody a navyše nebezpečný precedens do budúcnosti. Tú budúcnosť môžeme ovplyvniť práve teraz. Tak na to myslime.

 

Pohľad na Hainburg

 

Foto: autor

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

Gergely Karácsony budapešť

Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

15.05.2021 15:33

Gergely Karácsony uviedol, že je pripravený prijať nomináciu jeho strany a zúčastniť sa na dvojkolových primárkach, ktoré sa budú konať v septembri a októbri.

raši Gyimesi

Gyimesi verí, že sa zjednoduší covid automat, volá po tom aj Raši

15.05.2021 13:49, aktualizované: 14:03

Obaja poslanci vyzvali ľudí na očkovanie. V diskusnej relácii sa dotkli aj témy návrhu o kolúznej väzbe.

polícia Kovařík

Minimálny vek na vstup do polície by sa podľa Kovaříka mohol znížiť

15.05.2021 13:31

Ďalšou novinkou v polícii by mohlo byť zrušenie povinných menoviek na uniformách. Návrhy by mali byť súčasťou pripravovanej novely zákona.

Okresný úrad Trnava, autá, evidencia vozidiel

Evidencia vozidiel – takmer nedobytná pevnosť?

15.05.2021 13:27

Asi tri mesiace majú ľudia problém dostať sa na oddelenie evidencie vozidiel na Okresnom úrade v Trnave. Od pondelka by sa mal systém zmeniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 62801x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu

Kategórie