Založ si blog

Dívam sa na kopec oproti…

Bývam v Petržalke. Z môjho balkóna sa dívam na kopec oproti – na Königswarte. Je tak blízko, a predsa teraz tak ďaleko. Asi tak ďaleko, ako bol pred jeseňou 1989. Nie sú tam síce ostnaté drôty, no hranicu strážia policajné hliadky. Vraj ani Rakúšania nedovoľujú vstup na svoje územie bez lekárskeho potvrdenia. Kam sme sa to dostali?

Rád som chodieval na výlety do tých kopcov oproti. Je odtiaľ pekný výhľad na Bratislavu, Dunaj a Malé Karpaty. Na stráňach nad Hainburgom kvitnú krásne jarné kvety. Rád som tiež chodieval k Neusiedlerskému jazeru. Jeho šíra hladina pripomína more. Z Petržalky je to tak blízko – a predsa teraz tak ďaleko. Je možné, že sa tam už nikdy v živote nedostanem. Rakúsky spolkový kancelár vraj vyhlásil, že „dokiaľ nebude očkovanie proti korone, cestovanie zostane obmedzené“. A očkovať sa nemienim nechať.

Ja nie som na tom najhoršie, chýbajú mi len výlety do okolia. No mnohí ľudia, ktorí pracujú či bývajú za hranicami, už dlho nevideli svoje rodiny. Nemôžu sa dostať na Slovensko, lebo im hrozí nútená deportácia do štátnej karantény. Čím sa títo ľudia previnili, že si zaslúžia takýto bezohľadný a bezcitný prístup? Je to snáď len nejaký zlý sen? Kam sme sa to vrátili?

Sloboda cestovania niekomu môže pripadať konzumná, nie nevyhnutná k životu. Lenže poznávať širšie okolie, možnosť bývať, študovať, pracovať aj ďalej od svojho rodiska, sú dôležité pre rozhľad človeka. Aby nezostal takpovediac „sedieť za pecou“. Pozrime sa napríklad do životopisu Ľudovíta Štúra, kde všade bol. Možno, ak by nevystrčil päty z rodného Uhrovca, dodnes by slovenčina nebola naším oficiálnym jazykom.

Nazdávali sme sa, že všetky prirodzené práva a slobody už máme isté, prišlo nám to také samozrejmé. Akoby nám boli spadli z neba – no a rovnako rýchlo sú preč! Zrazu sa našich občianskych práv musíme domáhať úplne odznova. Cestovanie po Európe nesmie byť podmieňované zdravotnými dokladmi či očkovaním. Bol by to neznesiteľný zásah do našej osobnej slobody a navyše nebezpečný precedens do budúcnosti. Tú budúcnosť môžeme ovplyvniť práve teraz. Tak na to myslime.

 

Pohľad na Hainburg

 

Foto: autor

Hygienické opatrenia, na slovíčko!

07.07.2020

V nedeľu som chcel navštíviť múzeum a vežu Bratislavského hradu. Plánoval som využiť voľný vstup. Lenže pri tom vstupe by som sa musel podrobiť dezinfekcii rúk, nasadeniu masky na tvár a meraniu teploty. Neviem ako vám, no mne to príde už „za čiarou“. Múzeum nie je k životu nevyhnutné, tak som to jednoducho otočil. Ak by tak spravili všetci, … ktovie. Bolo mi [...]

Otázka druhej vlny

29.05.2020

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže [...]

Nejde o ľudí, ide o čísla

22.05.2020

Myslíte si, že našej vláde ide o nás, o ľudí tejto krajiny? Lenže ich počínanie skôr nasvedčuje tomu, že im ide o čísla, o štatistické údaje. Slovensko má dobré výsledky v boji s novým koronavírusom – lepšie povedané vo vyhýbaní sa mu – a tak to musí zostať. Aby sme sa ukázali svetu, aby sme si urobili reklamu. Ale za akú cenu? Pozornosť sa upriamila na [...]

Bulharsko / Vlajka / Protest / Demonštrácia /

Protivládne protesty v Sofii sprevádzali výtržnosti

15.07.2020 12:28

Demonštrácie v Bulharsku prebiehali už šiestu noc za sebou, demonštranti požadovali odstúpenie premiéra Bojka Borisova.

Nórsko / útok / mešita / Oslo /

Na juhu Nórska útočník pobodal tri ženy

15.07.2020 11:52

Jedna žena zraneniam podľahla.

Donald Trump

Trump odvolal rozhodnutie o zrušení víz pre zahraničných študentov

15.07.2020 11:24

Trumpova administratíva oznámila zrušenie počas súdneho konania s dvoma univerzitami - Harvardovou univerzitou a Massachusettským technickým inštitútom.

Interrupcia... právo rozhodnúť sa

Slovenky odkazujú politikom: S interrupciami dajte pokoj

15.07.2020 11:01

Sprísnenie podmienok interrupcií, ktoré poslanci v Národnej rade posunuli do ďalšieho rokovania, pobúrilo slovenské ženy.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22240x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu

Kategórie