Založ si blog

Ako je to naozaj s druhou vlnou pandémie

Zdá sa, že dozrel čas pozrieť sa na skutočne seriózne štatistiky ohľadom pandémie v Európe. Písal som o tom už na jar [1] a teraz sa k tejto téme vrátim s aktuálnymi údajmi. Priznám sa, že nesledujem mediálne čísla pozitívnych testov a úmrtí na Covid. Nemám k nim dôveru. Existuje však jedna spoľahlivá štatistika, ktorá práve veľmi dobre monitoruje epidémie či pandémie. Je to celková úmrtnosť, bez ohľadu na príčinu. Lebo tá je často diskutabilná aj pri iných ochoreniach, no celkový počet úmrtí je spoľahlivým údajom. Za predpokladu, že nepôsobí viacero faktorov súčasne, možno zvýšenie úmrtnosti pripísať konkrétnej epidémii.

Pre oblasť prevažne západnej Európy sú k dispozícii ľahko dostupné údaje z EUROMOMO [2]. Slovensko tam nie je, ale z hľadiska celkových počtov to nevadí. V zahrnutých oblastiach sú totiž všetky európske kritické zóny, medzi ktoré Slovensko aj tak nepatrí.

V máji som v spomínanom článku [1] zhodnotil prvú vlnu (vtedy ešte nebolo isté, či budú nejaké ďalšie) približne takto: Vplyv Covid-u nemožno úplne ignorovať, pretože sme zaznamenali nárast úmrtí približne o 30 % oproti rovnakému obdobiu predošlého roka. Ale nejedná sa o žiadnu nebezpečnú a smrtiacu pandémiu, lebo to by čísla museli byť mnohonásobne vyššie.

Takúto skutočnú pandémiu naša generácia vôbec nezažila a nevieme si predstaviť, čo to je. Ak sú naše reakcie také prehnané už pri malom ohrození, čo by sme robili v prípade skutočne vážnej hrozby? Takto položená otázka by nás mala varovať pred precitlivenosťou a zhýčkanosťou našej doby. Pripomínam, že v čase tzv. španielskej chrípky (1918–1920), ktorá bola omnoho horšia než Covid, sa utváralo Československo. Ak by vtedy boli také prísne opatrenia – ba museli by vzhľadom na závažnosť ochorenia byť oveľa tvrdšie – celkom iste by nový štát mal obrovský problém. Sotva by sa bolo podarilo udržať demokraciu. Nastal by úplný chaos nasledovaný prísnou diktatúrou. Na to nezabúdajme pri porovnávaní s terajšou situáciou.

V prípade aktuálnej druhej vlny na grafoch [2] vidíme, že je celkove slabšia než tá jarná. A približne od polovice novembra (47. týždňa) už ustupuje. Takže, ak vám bude niekto tvrdiť, že teraz je treba zavádzať prísne opatrenia, neverte mu. Momentálne diskutované masové očkovanie je takisto zbytočné, lebo nový koronavírus už slabne a zapadne medzi iné, bežnejšie vírusy, na ktoré si väčšina ľudí zvykne. Môže sa ešte objavovať v ďalších vlnách, ale nebude predstavovať žiadnu vážnu hrozbu pre zdravie obyvateľstva.

Čo sa týka jednotlivých krajín, je situácia rôznorodá. V dolnej časti [2] sú grafy podľa krajín (Z-scores by country). Nie sú to absolútne čísla, ale relatívne hodnoty nárastov úmrtí. Ich význam z hľadiska časového sledu však možno interpretovať podobne. V niektorých krajinách (napr. v Rakúsku a Slovinsku) je druhá vlna výraznejšia, pretože tá prvá tam vlastne ani nebola. Nedávny prudký nárast v Slovinsku je zvláštny. Ale aj tam sa už situácia (predbežne) zlepšuje. V Taliansku je to podobné ako na jar. V Belgicku a Holandsku je toto už tretia vlna, miernu druhú tam mali aj cez leto.

Zaujímavé je, že vo Švédsku, ktoré z Covidu nerobilo žiadnu kovbojku, mala prvá vlna dlhší a miernejší priebeh a tá druhá je len minimálna. Teda to, čo sa v ostatných krajinách chcelo dosiahnuť zavádzaním prísnych obmedzení, sa tam podarilo práve bez nich.

S tým súvisí aj domnienka, že vlastne „liečba je horšia než ochorenie samotné“, ktorú vyslovili aj britskí (a iní) lekári v otvorenom liste [3]. Nájdete v ňom aj mnohé konkrétne vedecky podložené argumenty.

Skutočne, nie sú to práve strach, stres a panika, ktoré paralyzujú imunitu (a aj rozum) človeka a ten potom ľahšie podľahne ochoreniu, z ktorého by sa bol mohol pri triezvom prístupe vyliečiť?

Ešte sa chcem pristaviť pri často zdôrazňovanom rizikovom faktore vysokého veku pri ochorení Covid. Nepáči sa mi, že sa tu neustále strašia dôchodcovia a domnievam sa, že zbytočne. Z grafov [2] síce naozaj vyplýva, že nárast úmrtí významne stúpa s vekom. No stačí si uvedomiť prirodzený fakt, že vysoký vek je rizikovým faktorom úmrtia úplne všeobecne, nie je na tom nič mimoriadne. Tí seniori, ktorí vedú zdravý životný štýl a necítia sa zbytoční, nemajú dôvod na obavy. Poznám ľudí, ktorí aj vo vysokom veku úspešne prekonali vážne choroby. Je tu však ešte jedna zaujímavá súvislosť s očkovaním proti chrípke, o ktorej sa dočítate v článku Jozefa Juríka [4].

Zdroje a odkazy:

[1] https://richard768.blog.pravda.sk/2020/05/01/co-hovoria-o-pandemii-v-europe-cisla/

[2] https://www.euromomo.eu/graphs-and-maps

[3] https://worlddoctorsalliance.com/, https://worlddoctorsalliance.com/ims/WDAOpenLetter.pdf

[4] https://hrot.info/udalosti/2672-zlepsuje-nizka-zaockovanost-proti-chripke-vyhliadky-nasho-zdravotnictva-v-koronakrize

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 65669x
Priemerná čítanosť článkov: 1931x

Autor blogu

Kategórie