Založ si blog

Načo je dobrý lockdown?

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší režim.

Až donedávna sa im darilo takto sa chrániť pred vonkajším prostredím. No prasklo to. Z 56 ľudí je zrazu 52 Covid-pozitívnych. Niektorí sú vraj aj skutočne chorí. Takže sa zdá, že ani 5 mesiacov prísnej izolácie a neustáleho testovania im nepomohlo. Načo to teda bolo dobré? Nemohli si tým prejsť už skôr, keď ešte neboli zo všetkého takí unavení?

Aj iné príklady poukazujú na to, že akokoľvek by sme sa snažili izolovať, obmedzovať, dodržiavať prísne hygienické opatrenia, nakoniec sa všetko skôr či neskôr prevalí a všetci budeme kontaktu s novým vírusom tak či onak vystavení. Pravdepodobne sme už aj boli, len o tom nevieme.

Argument pre naťahovanie tejto situácie pomocou lockdownu bol ten, že sa chorobnosť rozloží v čase a nemocnice nebudú natoľko nárazovo vyťažené. S týmto riešením sú však spojené viaceré pochybnosti a kontraindikácie:

1. Čím dlhšie trvajú obmedzenia, tým viac sú ľudia duševne vyčerpaní a teda odkladanie prípadného ochorenia na neskôr často zhorší jeho priebeh. V konečnom dôsledku tak bude ťažších prípadov aj úmrtí viac, než keby sa epidémia ponechala na voľnejšie šírenie a prebehla by v kratšom čase.

2. Otázne je, aká je vôbec úspešnosť liečby ťažkých prípadov v nemocniciach a či by nebolo lepšie zostávať – pokiaľ je to len trochu možné – v domácej liečbe. Predsa však aj samotné lôžkové kapacity sa dali navýšiť. Niekto už navrhoval napríklad využiť prázdne hotely. Za peniaze, ktoré štát investoval do reštriktívnych opatrení a ich kompenzácií, do nákupu testov pre zdravých ľudí a podobných akože-riešení, mohlo sa toto všetko dávno zariadiť.

3. Dlhotrvajúce obmedzenia majú svoje nežiadúce účinky na všetky sféry života. A život sa nedá rozdeliť – chrániť len zdravie, ale obetovať ostatné – lebo je to navzájom prepojené. Ak niekto nemá možnosť plnohodnotne pracovať a žiť, neodrazí sa to na jeho zdravotnom stave? Stále väčšiu záťaž si takto vŕšime a odkladáme na neskôr.

Nechať vývoju epidémie voľnejší priebeh by si vyžadovalo opustiť úzkostlivo ochranný postoj a prejaviť voči nástrahám života trochu viac odvahy. Stálo by to za to, lebo celkové neblahé následky by boli nižšie. Nie je vylúčené, že mnohí z tých, ktorí o veciach rozhodujú, to v skutočnosti vedia. Načo je teda lockdown vlastne dobrý?

Možno je to jednoducho len cvičenie. Čo keby niekedy vypukla nefalšovaná epidémia? Možno budeme na ňu lepšie pripravení a nezaskočí nás to. Podobne ako vojaci občas potrebujú chodiť na manévre, aby nevyšli z bojovej pohotovosti. My sme si tu už dlho žili relatívne dobre. Vojnu sme nemali, nemuseli sme nič závažné riešiť a spohodlneli sme. Tak možno je to celé len preto, aby sme nevyšli z cviku.

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

Výzva všetkým zodpovedným verejným činiteľom

08.01.2021

Pozrime sa na to jasne: Reštriktívne opatrenia voči obyvateľstvu sa stupňujú, no žiaden prospešný efekt sa nedostavuje. Je toto tá správna cesta? Prečo vždy, keď máme zvládnuť nejakú krízovú situáciu, nás napadnú len riešenia formou zákazov, príkazov a obmedzení? Obmedzeniami a sankciami za ich nedodržiavanie vlastne štát obviňuje nás občanov, že my môžeme za [...]

minister financií, eduard heger

Heger vycestuje do Českej republiky, stretne sa so Zemanom i Babišom

13.04.2021 23:18

S českým premiérom budú spoločne rokovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

kalamita, sneh, Kosice, cesta, dopravna situacia

Polícia v Žilinskom kraji upozorňuje na sneženie na viacerých úsekoch

13.04.2021 22:59

Priechod Donovaly je uzavretý pre nákladnú dopravu s dĺžkou nad 10 metrov.

Ide o pravdu, Martin Slosiarik

Slosiarik v Ide o pravdu: Kto je tu premiér? Heger ustupuje Matovičovi

13.04.2021 21:00

Kauza okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa politicky zneužíva. „Je otázkou času, kedy sa opäť rozhorí koaličný konflikt,“ povedal v relácii Ide o pravdu sociológ Martin Slosiarik.

Ukrajina Rusko Zelenskyj návšteva Donbas konflikt

Putin na hraniciach Ukrajiny testuje Západ

13.04.2021 20:44

Je to príprava na novú, horúcu fázu vojny? Alebo najmasívnejším sústredením vojsk pri hraniciach Ukrajiny od anexie Krymu a od prepuknutia bojov v Donbase sleduje Kremeľ iné ciele?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 61213x
Priemerná čítanosť článkov: 1800x

Autor blogu

Kategórie