Založ si blog

Výzva všetkým zodpovedným verejným činiteľom

Pozrime sa na to jasne: Reštriktívne opatrenia voči obyvateľstvu sa stupňujú, no žiaden prospešný efekt sa nedostavuje. Je toto tá správna cesta? Prečo vždy, keď máme zvládnuť nejakú krízovú situáciu, nás napadnú len riešenia formou zákazov, príkazov a obmedzení?

Obmedzeniami a sankciami za ich nedodržiavanie vlastne štát obviňuje nás občanov, že my môžeme za šírenie epidémie. Ale to je veľmi primitívny spôsob uvažovania. Štát a jeho inštitúcie majú mnoho kompetencií a možností, ktoré sú nad rámec možností bežných občanov. Majú mnoho možností, ako nájsť aktívne a konštruktívne riešenia namiesto pasívnych a reštriktívnych.

Namiesto toho, aby samotná vláda a úrady prevzali zodpovednosť za riešenie krízy, hádžu ju na nás. Ale povedzte, ktorý človek bude vyhľadávať riziko nákazy, len aby šíril chorobu? To je absurdné. Nie, bežní občania sa nechovajú hlúpo ani nezodpovedne, ale žiaľ, hlúpo a nezodpovedne sa chovajú práve niektorí verejní činitelia, ktorí by nám všetkým mali ísť príkladom a morálnym vzorom.

Viacerí lekári už od jari dávajú do pozornosti možnosti účinnej prevencie aj domácej liečby, no kompetentní ich doteraz nebrali vážne. Nemocnice by vôbec nemuseli byť preplnené. A ich kapacity mohli byť už počas leta posilnené, veď mnohí upozorňovali na druhú vlnu epidémie. Štát nerobil nič a teraz obviňuje nás, že chodíme von, že nenosíme rúška, že si niekto dovolí otvoriť malú prevádzku a podobné smiešne veci. Teraz budú riešiť vymáhanie pokút, tony papierov, zbytočné naťahovačky, právnici v akcii,… všetko len mrhanie energiou a časom. Zbytočne sa tu vytvárajú nepriateľské nálady, ktoré nám vôbec nepomôžu. Veď uvedomme si, že sme na jednej lodi. Ak by štátne inštitúcie ponúkli skutočné riešenia, som presvedčený, že každý zodpovedný občan by ich rád privítal a aj sa na nich podieľal svojím aktívnym prispením.

Vyzývam preto všetkých politikov, odborníkov aj úradníkov: prestaňte obmedzovať životy ľudí, ktorých služobníkmi ste! Veď na čo sú nám takí odborníci, ktorí nevedia na nič inteligentnejšie prísť, len pozatvárať všetkých doma? Hľadajte ľudsky prijateľné riešenia. A ak sami neviete, pýtajte sa nás, robte prieskumy a možno spoločne nájdeme cestu. Pozrite sa tiež na rôzne krajiny sveta – ktoré by nám mohli byť príkladom?

Vyzývam všetkých policajtov: prestaňte sankcionovať vlastných občanov za malichernosti – my vás potrebujeme na iné! Áno, choďte do ulíc, ale namiesto občianskych preukazov sa pýtajte ľudí na to, čo by od štátu očakávali, ako im môžete pomôcť – veď „pomáhať a chrániť“ je predsa vaším heslom. Zbierajte kolektívnu múdrosť a tlmočte ju ďalej.

Jednoducho povedané, prestaňte obviňovať a prenasledovať bežných ľudí. Nechceme nič iné, než normálne, slušne a ľudsky dôstojne žiť v tejto krajine. Poďme spoločne hľadať konštruktívne východiská z tejto krízy. Hovorí sa: „viac hláv, viac rozumu“, tak dajme hlavy dohromady!

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

minister financií, eduard heger

Heger vycestuje do Českej republiky, stretne sa so Zemanom i Babišom

13.04.2021 23:18

S českým premiérom budú spoločne rokovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

kalamita, sneh, Kosice, cesta, dopravna situacia

Polícia v Žilinskom kraji upozorňuje na sneženie na viacerých úsekoch

13.04.2021 22:59

Priechod Donovaly je uzavretý pre nákladnú dopravu s dĺžkou nad 10 metrov.

Ide o pravdu, Martin Slosiarik

Slosiarik v Ide o pravdu: Kto je tu premiér? Heger ustupuje Matovičovi

13.04.2021 21:00

Kauza okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa politicky zneužíva. „Je otázkou času, kedy sa opäť rozhorí koaličný konflikt,“ povedal v relácii Ide o pravdu sociológ Martin Slosiarik.

Ukrajina Rusko Zelenskyj návšteva Donbas konflikt

Putin na hraniciach Ukrajiny testuje Západ

13.04.2021 20:44

Je to príprava na novú, horúcu fázu vojny? Alebo najmasívnejším sústredením vojsk pri hraniciach Ukrajiny od anexie Krymu a od prepuknutia bojov v Donbase sleduje Kremeľ iné ciele?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 61206x
Priemerná čítanosť článkov: 1800x

Autor blogu

Kategórie