Založ si blog

Vďaka všetkým odvážnym ľuďom

Všimnime si rozdiel medzi jarným a jesenným obdobím tohto zvláštneho roka 2020. Napriek tomu, že epidemiologická situácia je teraz v niektorých krajinách vrátane Slovenska horšia než na jar, obmedzenia nášho bežného života sú miernejšie. Má to viaceré dôvody. Chcem poukázať na jeden z nich, ktorý určite zohral významnú úlohu.

Mnohí ľudia sa v tomto období prebudili a začali chápať, čo sa to vlastne okolo nás deje. A mnohí nezostali ticho a aktivizovali sa. To je tá prospešná stránka všetkého zlého, že nám nedovolí zotrvať v ľahostajnosti. Chcem týmto vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že môžeme ako-tak normálne žiť a že sa podarilo zamedziť tomu najhoršiemu. I keď ešte nemáme vyhraté a musíme pokračovať.

Vďaka všetkým statočným občanom na celom svete i na Slovensku, ktorí sa neváhali postaviť za svoje práva.

Vďaka všetkým lekárom, právnikom a ďalším, ktorí robia, čo môžu, aby zvíťazil zdravý rozum a spravodlivosť. Tým, ktorí ponúkajú skutočné riešenia a rozptyľujú zbytočné obavy. A ktorí nám ukazujú, ako sa starať aktívne o svoje zdravie a brániť sa voči porušovaniu našich práv.

Vďaka všetkým ľuďom z odbornej i laickej verejnosti, ktorí rozličnými petíciami, otvorenými listami či inými aktivitami poukazovali na iracionalitu a bezprávie a snažili sa ich svojím neúnavným úsilím napraviť.

Vďaka aj všetkým nám, stovkám blogerov a tisícom ďalších, ktorí svojimi myšlienkami či rozhovormi s ľuďmi vo svojom okolí hľadajú a šíria pravdu v tejto spletitej situácii a povzbudzujú ostatných.

Vďaka týmto ľuďom sa život teraz nemusí úplne zastaviť. Aj vďaka nám môžu byť napríklad otvorené kníhkupectvá, do ktorých nás bez zamaskovaných tvárí nechcú vpustiť – ó, aká to irónia! Keby si to tak chceli niektorí uvedomiť…

Výzva všetkým zodpovedným verejným činiteľom

08.01.2021

Pozrime sa na to jasne: Reštriktívne opatrenia voči obyvateľstvu sa stupňujú, no žiaden prospešný efekt sa nedostavuje. Je toto tá správna cesta? Prečo vždy, keď máme zvládnuť nejakú krízovú situáciu, nás napadnú len riešenia formou zákazov, príkazov a obmedzení? Obmedzeniami a sankciami za ich nedodržiavanie vlastne štát obviňuje nás občanov, že my môžeme za [...]

(Ne)ľudskosť v nás

07.01.2021

Nedávno som bol navštíviť bratranca v domove sociálnych služieb. Priniesol som mu darčeky od jeho mamy. Tá je tiež v podobnom zariadení, ale na inom mieste. Takže sa nemôžu stretnúť, lebo sú tam všetci dlhodobo zatvorení. Ja som bratranca už tiež dlho nevidel. No pri mojom príchode nám vrátnik dovolil iba predať tašku a prehodiť zopár slov, kým bránu nástojčivo [...]

Ako je to naozaj s druhou vlnou pandémie

12.12.2020

Zdá sa, že dozrel čas pozrieť sa na skutočne seriózne štatistiky ohľadom pandémie v Európe. Písal som o tom už na jar [1] a teraz sa k tejto téme vrátim s aktuálnymi údajmi. Priznám sa, že nesledujem mediálne čísla pozitívnych testov a úmrtí na Covid. Nemám k nim dôveru. Existuje však jedna spoľahlivá štatistika, ktorá práve veľmi dobre monitoruje epidémie [...]

Ernest Denis

SAV si pripomína 100 rokov od smrti francúzskeho slavistu a historika Ernesta Denisa

25.01.2021 16:50

Denis výraznou mierou prispel k poznaniu Slovákov v zahraničí a stál aj pri zrode prvej Československej republiky.

hoax koronavírus egypt

Zdieľaný obrázok Egypťanov nemá nič spoločné s testom na Covid-19

25.01.2021 16:26

Stovky používateľov Facebooku opäť zdieľali nepravdivý obrázok.

Záchranka / Sanitka / Dopravná zdravotná služba /

V nitrianskej nemocnici zomiera každý štvrtý pacient s covidom, situácia ostáva vážna

25.01.2021 14:54

Podľa slov riaditeľa nemocnice Milana Dubaja sa však celkový stav v nemocnici podarilo postupne stabilizovať.

Jiří Paroubek

V teplickom hoteli sa konala zakázaná akcia, zúčastnil sa jej i expremiér Paroubek

25.01.2021 14:04

Okrem Paroubka sa na akcii zúčastnil i podnikateľ Petr Benda, poslanec a predseda Národnej športovej agentúry Milan Hnilička, podpredseda Rady ČT Jiří Šlégr a ďalších niekoľko desiatok osôb.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 51990x
Priemerná čítanosť článkov: 1677x

Autor blogu

Kategórie