Založ si blog

Hygienické opatrenia, na slovíčko!

V nedeľu som chcel navštíviť múzeum a vežu Bratislavského hradu. Plánoval som využiť voľný vstup. Lenže pri tom vstupe by som sa musel podrobiť dezinfekcii rúk, nasadeniu masky na tvár a meraniu teploty. Neviem ako vám, no mne to príde už „za čiarou“. Múzeum nie je k životu nevyhnutné, tak som to jednoducho otočil. Ak by tak spravili všetci, … ktovie.

Bolo mi však z toho smutno. A nielen z toho. Lebo pomaly, ale isto sa vo svete zbiehajú aj iné podivné udalosti. Nenormálne a absurdné veci sa stávajú normou. Triezvo uvažujúci ľudia sa dostávajú na okraj spoločnosti. Akoby sme žili v nejakom veľkom blázinci, kde zdravý rozum sa už nenosí, vyšiel z módy. No stále sa mi nechce tomu veriť – nie je nás, normálnych (v pôvodnom zmysle slova), zatiaľ ešte viac? Možno sme len príliš ticho a necháme si čokoľvek ľúbiť. Bolo by načase, aby sme sa nejako prejavili.

Vrátim sa k hygienickým opatreniam. Ja teda neviem, ale to už bude takto navždy? Stane sa rúško už natrvalo bežnou a nevyhnutnou súčasťou odevu? A budeme si neustále dezinfikovať ruky či používať jednorazové rukavice? Kam sa schovali ekologickí aktivisti – nič nenamietajú?

Viem, že sa hovorilo, že po tejto kríze už svet nebude nikdy taký ako predtým. S tým súhlasím, no ak má byť toto onou zmenou, tak to teda prosím nie! Očakával by som, že tou pozitívnou zmenou bude aktívnejší postoj ľudí k zdraviu a k svojmu okoliu. Že prejdeme od extenzívneho spôsobu života k viac intenzívnemu, s prehĺbeným záujmom, všímavým postojom a chápaním súvislostí.

Všetkého veľa škodí a platí to aj o hygiene. Nadmerná dezinfekcia a úzkostlivé vyhýbanie sa možnej nákaze nám v skutočnosti neprospieva. Už na prvý pohľad je zrejmé narušenie duševnej pohody, lebo musíme byť neustále v strehu a v pocite ohrozenia. Ako príklad môžem uviesť banálnu situáciu: „Čo ak si zabudnem rúško a nepustia ma do autobusu? Ako sa potom dostanem domov?“

Takisto samotné zdravotné dôsledky prehnanej hygieny na seba nenechajú dlho čakať. Časté umývanie a dezinfikovanie rúk poškodzuje pokožku a jej prirodzenú ochrannú vrstvu. Tá sa tak stáva vstupnou bránou infekcií. Udržiavanie sa v sterilnom prostredí vedie k pasivite imunitného systému, ktorý nie je vystavený potrebným podnetom zvonka. Preto začína reagovať nesprávne a spôsobuje rôzne alergie a iné autoimunitné poruchy. Ak sa človek príliš vyhýba kontaktu s vírusmi a baktériami, tak potom ich prvý nápor môže viesť k vážnym problémom.

Nečakajme do jesene a zimy, kým sa naplnia tieto neblahé proroctvá! Opusťme ihneď všetky neprirodzené hygienické opatrenia a to práve v mene nášho vlastného zdravia. Lepší než pasívna ochrana je predsa aktívny prístup. Pre svoje zdravie vieme toho urobiť dostatok tým správnym spôsobom. Životosprávu máme každý vo svojich rukách.

Komár

07.09.2021

Akou bytosťou je komár? Pozorujme ho! Za súmraku, keď zájde Slnko, vynára sa zo skrytu húštin. Slnko neznáša, nechce byť osvetlený, videný, jasný. Chce byť nepozorovaný. Nesmeruje priamo ku svojej obeti, lež zakráda sa úskokom. Akoby sa jej bál, no zároveň silný pud ho ženie k nej. Koná pritom chaotické a nepravidelné pohyby, aby sa nedal chytiť, aby nebol [...]

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Stanislav Mičev

Mičev: Rošáda okolo múzea je politický bluf a ja som na príťaž

20.09.2021 19:00

Čerstvé odvolanie riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva je pre mnohých prekvapením. On sám to čakal, no že to prišlo tak rýchlo, udivilo aj jeho.

Dušan Kováčik

Reakcie na Kováčika: Vážny signál pre našich ľudí, stelesnenie korupcie či monsterproces

20.09.2021 17:35, aktualizované: 17:47

Bývalý špeciálny prokurátor dostal 14 rokov väzenia.

Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev

Mičev ako riaditeľ Múzea SNP skončil. Milanová ho odvolala

20.09.2021 17:26

Podľa rezortu došlo k viacerým pochybeniam.

hamran, mikulec

Mikulec vymenoval do funkcie nového dočasného šéfa polície Hamrana

20.09.2021 17:00

Hamran nahradil vo vedení polície Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť skončil k 15. septembru.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 67911x
Priemerná čítanosť článkov: 1940x

Autor blogu

Kategórie