Založ si blog

Otázka druhej vlny

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže ukázať ako osudová chyba. Môže sa ukázať, že práve obdobie jari – minimálne od nástupu teplejšieho počasia v apríli – bolo oveľa lepšie na vysporiadanie sa s ochorením než dlhšie obdobie jesene a zimy, ktoré nás po lete čaká. Na jar a v lete slnko aj teploty stúpajú, šírenie vírusu sa spomaľuje a prekonanie prípadného ochorenia je ľahšie, lebo aj naša imunita si s ním vtedy lepšie poradí. No ak sa budeme až do jesene naďalej skrývať, potom nám Boh pomáhaj!

Opakovaný nástup ráznych obmedzení, ktoré sme až doteraz ako-tak prežili, by mohol byť pre naše živobytie definitívne zdrvujúci. Nesmieme to viac dopustiť a tolerovať. Už len preto nie, lebo sa zdá, že naším čelným predstaviteľom zachutila moc a nechcú sa jej tak ľahko vzdať v prospech normálneho, demokratického riadenia krajiny. Teda, opakované zavádzanie núdzového stavu, ktorý už beztak trval neodôvodnene dlho, hrozí upevňovaním totalitných praktík moci.

Bolo by teda namieste uvažovať o tom – lebo snáď ešte cez leto šancu máme – aby sme sa čo najskôr, úplne a bez výhrady vrátili k normálnemu, plnohodnotnému životu. Aby sme opustili všetky obmedzenia aj prehnané hygienické opatrenia a takisto otvorili hranice, nech sem prídu cudzinci. Je to v záujme nás všetkých, v záujme budovania našej imunity. Isteže nikto z nás nie je nadšený z možnosti, že sa do jeho tela dostane umelý, geneticky modifikovaný vírus. No raz už ho niekto vypustil a pravdepodobne iná možnosť, než postaviť sa mu tvárou v tvár, nie je. Tak potom je lepšie urobiť to čím skôr.

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

Gergely Karácsony budapešť

Starosta Budapešti chce kandidovať za premiéra

15.05.2021 15:33

Gergely Karácsony uviedol, že je pripravený prijať nomináciu jeho strany a zúčastniť sa na dvojkolových primárkach, ktoré sa budú konať v septembri a októbri.

raši Gyimesi

Gyimesi verí, že sa zjednoduší covid automat, volá po tom aj Raši

15.05.2021 13:49, aktualizované: 14:03

Obaja poslanci vyzvali ľudí na očkovanie. V diskusnej relácii sa dotkli aj témy návrhu o kolúznej väzbe.

polícia Kovařík

Minimálny vek na vstup do polície by sa podľa Kovaříka mohol znížiť

15.05.2021 13:31

Ďalšou novinkou v polícii by mohlo byť zrušenie povinných menoviek na uniformách. Návrhy by mali byť súčasťou pripravovanej novely zákona.

Okresný úrad Trnava, autá, evidencia vozidiel

Evidencia vozidiel – takmer nedobytná pevnosť?

15.05.2021 13:27

Asi tri mesiace majú ľudia problém dostať sa na oddelenie evidencie vozidiel na Okresnom úrade v Trnave. Od pondelka by sa mal systém zmeniť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 62802x
Priemerná čítanosť článkov: 1847x

Autor blogu

Kategórie