Založ si blog

Ako využiť čas krízy?

Obdobie krízy je práve tým časom, kedy má každý človek aj ľudstvo ako celok jedinečnú možnosť uskutočniť rýchly pokrok v mnohých smeroch. Môžeme toto obdobie využiť na zmeny, na ktoré sme sa už dlho nevedeli odhodlať.

 

1. Oslobodiť sa od zbytočného strachu, obáv a úzkostných pocitov, lebo tieto človeka iba zväzujú a k ničomu neprospievajú. Napríklad, ak sa bojím ísť k zubárovi, nakoniec sa mi zuby pokazia a budem trpieť ešte viac.

Odvážny, otvorený a optimistický postoj k životu je zdrojom radosti, tvorivej sily človeka a prispieva k lepšej imunite. Takýto postoj dáva väčší prehľad a širšie možnosti riešenia každej situácie. Aby sme sa k tomuto ideálu dopracovali, môžeme začať s menšími krokmi v nejakej vhodnej, nám blízkej oblasti, odhodlať sa vyskúšať primeranú odvahu.

Ak napríklad v zamestnaní bude odo mňa šéf chcieť niečo, čo sa prieči môjmu svedomiu, stiahnem sa a poslúchnem alebo dám najavo svoj postoj s rizikom, že prídem o dobre platené miesto? To prvé sa javí dobré z hľadiska krátkodobého a úzko zameraného prospechu, no z hľadiska dlhodobého zdravého vývoja a širšieho nadhľadu je užitočnejšie to druhé.

 

2. Prehodnotiť zameranie svojho doterajšieho života. Napríklad, či je nutné kupovať si každý rok nové auto a ísť na dovolenku na Havaj – schválne trochu preháňam, ale každý z nás má niečo, kde si iba zbytočne bezcieľne užíva. Pritom nie je nutné potláčať svoje potreby a túžby, ale skôr ich presmerovať tak, aby prinášali niečo užitočné pre naše okolie. Možno zistíme, čo všetko sa nachádza okolo nás a doteraz sme si to nevšimli, prípadne stále akosi nebol čas sa tomu venovať.

Takisto prehodnotiť svoje zamestnanie. Je veľmi dôležité, komu a na aký účel venujeme svoje úsilie a svoj čas. Neslúži naša práca náhodou tomu, aby sa mocní tohto sveta stali ešte mocnejšími a mohli nás všetkých ovládať silou peňazí? Nebolo by naše úsilie potrebnejšie niekde inde?

 

3. Posilnením vlastného vedomého uvažovania sa zbaviť manipulácií a sugescií, ktoré sa na nás odvšadiaľ valia. Televízia sa už ani nedá pozerať, je to ako neustály prúd opakujúcej sa vtieravej reklamy. Všimnime si, že veľa vecí okolo terajšej krízy akosi podozrivo nesedí, ak o nich začneme samostatne uvažovať a dávať si ich do súvislostí aj s inými, podobnými situáciami. Je tu evidentná snaha zmocniť sa našich myšlienok cez silné a emotívne ladené obrazy, nepodložené číselné údaje a podobne.

Ako môže byť zdravé a prospešné, ak nám niekto navrhuje doslova anti-sociálne správanie: vyhýbať sa iným ľuďom a radšej sa nestretávať ani so svojimi blízkymi či priateľmi? Je lepšie sedieť doma za počítačom? Naše kontakty cez technologické aplikácie sú pritom ľahko sledovateľné a zneužiteľné.

Takéto manipulácie sú nebezpečné pre budúce utváranie charakteru spoločnosti a treba ich zachytiť a odhaliť už v začiatkoch. Lebo nám záleží na tom, v akom svete budú žiť naše deti.

Komár

07.09.2021

Akou bytosťou je komár? Pozorujme ho! Za súmraku, keď zájde Slnko, vynára sa zo skrytu húštin. Slnko neznáša, nechce byť osvetlený, videný, jasný. Chce byť nepozorovaný. Nesmeruje priamo ku svojej obeti, lež zakráda sa úskokom. Akoby sa jej bál, no zároveň silný pud ho ženie k nej. Koná pritom chaotické a nepravidelné pohyby, aby sa nedal chytiť, aby nebol [...]

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Dušan Kováčik

Reakcie na Kováčika: Vážny signál pre našich ľudí, stelesnenie korupcie či monsterproces

20.09.2021 17:35, aktualizované: 17:47

Bývalý špeciálny prokurátor dostal 14 rokov väzenia.

Riaditeľ múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev

Mičev ako riaditeľ Múzea SNP skončil. Milanová ho odvolala

20.09.2021 17:26

Podľa rezortu došlo k viacerým pochybeniam.

hamran, mikulec

Mikulec vymenoval do funkcie nového dočasného šéfa polície Hamrana

20.09.2021 17:00

Hamran nahradil vo vedení polície Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť skončil k 15. septembru.

Daniel Lipšic, parlament, 2013

Kollár vyzval Lipšica, aby sa ospravedlnil SIS

20.09.2021 16:14

Bezpečnostné zložky mu mali oznámiť, že uvedený vodič bol na detektore lži a výsledok potvrdil, že nešlo o akciu namierenú proti špeciálnej prokuratúre.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 35
Celková čítanosť: 67905x
Priemerná čítanosť článkov: 1940x

Autor blogu

Kategórie