Založ si blog

Asymetria dobra a zla. Ako konať dobro?

Predstavme si budovu, ktorá už chátra a potrebovala by rekonštrukciu. Ak tam niekto hodí bombu, zostanú ruiny. Je vlastne jedno, čo tam bolo predtým a aká presne tá bomba bola, z praktického hľadiska je výsledkom zničenie. Ale pozorujeme, že nemáme žiadnu takú „dobrú“ bombu, ktorá by podobne jednoduchým uvoľnením energie budovu opravila. Každá sila či energia použitá živelným, neriadeným spôsobom, má za následok len zničenie.

Aby sme budovu opravili, musíme sa najprv pozrieť bližšie, zistiť, že napríklad sa tam rozpadáva schodisko. Potom zvážiť postup a následne precízne uskutočniť opravu. Všeobecne platí, že na vykonanie dobrého skutku potrebujeme najprv poznať situáciu a potom vyvinúť primerané a cieľavedomé úsilie. Tiež to stojí energiu, avšak navyše smerovanú inteligentne a uvážlivo.

Nedá sa teda konať akési všeobecné dobro len tak, naivne, z číreho pocitu. Konať skutočné dobro si vyžaduje poznanie, skúsenosť, rozvahu, inteligenciu a múdrosť, teda nasadenie všetkých duševných kvalít človeka tým správnym, pre danú situáciu jedinečným spôsobom.

* * *

Ak je to takéto náročné, nebolo by potom lepšie nič nekonať? Aby sme omylom niečo nepokazili, nekonali zlo namiesto dobra? Táto dilema je dávno známa a celkom dobre ju rozoberá už staroindická Bhagavadgíta [1].

Prísne vzaté, nedá sa vôbec nič nekonať, lebo to by znamenalo úplnú izoláciu človeka od sveta. No človek je na svet napojený minimálne svojím fyzickým telom, musí nejako aspoň prežiť. A ak odhliadneme od extrémnych riešení izolácie, počas života sa dostáva neustále do rôznych situácií. Akokoľvek sa zachová, aj tým, že nič nerieši, vyjadruje svoj postoj a v tomto zmysle teda koná.

Je preto užitočnejšie snažiť sa konať aktívne, nevyhýbať sa riešeniu situácií. Najlepšie, ako v danej chvíli vieme. Takýmto aktívnym konaním získavame skúsenosť. Spätným vyhodnocovaním konania a myšlienkových postojov, ktoré k nemu viedli, nadobúdame múdrosť.

Pritom samotný čin je iba jednotlivou udalosťou, bodom v časopriestore, ktorý vlastne už v okamihu svojho uskutočnenia prestáva existovať a postupne sa stráca v hlbinách minulosti. Získaná skúsenosť a múdrosť však pretrvávajú. A sú zdrojom ďalších činov približujúcich sa k ideálu dobra.

 

Odkazy:

[1] http://osviceni.unas.cz/texty/bhagavadgita.html

Hygienické opatrenia, na slovíčko!

07.07.2020

V nedeľu som chcel navštíviť múzeum a vežu Bratislavského hradu. Plánoval som využiť voľný vstup. Lenže pri tom vstupe by som sa musel podrobiť dezinfekcii rúk, nasadeniu masky na tvár a meraniu teploty. Neviem ako vám, no mne to príde už „za čiarou“. Múzeum nie je k životu nevyhnutné, tak som to jednoducho otočil. Ak by tak spravili všetci, … ktovie. Bolo mi [...]

Otázka druhej vlny

29.05.2020

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže [...]

Nejde o ľudí, ide o čísla

22.05.2020

Myslíte si, že našej vláde ide o nás, o ľudí tejto krajiny? Lenže ich počínanie skôr nasvedčuje tomu, že im ide o čísla, o štatistické údaje. Slovensko má dobré výsledky v boji s novým koronavírusom – lepšie povedané vo vyhýbaní sa mu – a tak to musí zostať. Aby sme sa ukázali svetu, aby sme si urobili reklamu. Ale za akú cenu? Pozornosť sa upriamila na [...]

Anna Záborská, Denisa Saková, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Annou Záborskou a Denisou Sakovou

15.07.2020 12:57

Parlament mení pravidlá pri interrupciách. Potrebujeme sprísňovanie zákona? Sledujte reláciu Ide o pravdu s poslankyňami Annou Záborskou a Denisou Sakovou. Po 13.00 naživo.

Západ Slnka / Deti / Chlapci / Chlapec / počasie / Slnko / Ľudia /

Rast populácie sa zoslabí, zmení sa globálna rovnováha moci

15.07.2020 12:50

Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.

Bulharsko / Vlajka / Protest / Demonštrácia /

Protivládne protesty v Sofii sprevádzali výtržnosti

15.07.2020 12:28

Demonštrácie v Bulharsku prebiehali už šiestu noc za sebou, demonštranti požadovali odstúpenie premiéra Bojka Borisova.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22242x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu

Kategórie