Založ si blog

Individuálna a kolektívna zodpovednosť človeka

Kríza, ktorú prežívame, opäť raz nastoľuje dôležitú otázku vzťahu jednotlivca k celku. Ako zladiť osobné potreby, túžby, záujmy a ciele s tými celospoločenskými? Je tu svet pre mňa, aby som si ho čo najviac užil, alebo som tu ja preto, aby som priniesol niečo svetu?

Skúsme si na chvíľu odmyslieť to, čo sa deje teraz a vrátiť sa k času pred krízou. Naša spoločnosť smerovala k vyzdvihnutiu významu jedinca, jeho práv a slobôd. Zároveň, s narastajúcim ekonomickým blahobytom (najmä niektorých), sme začali byť príliš neskromní v našich vonkajších nárokoch. Chceli sme si užiť tú „naj“ dovolenku, kupovať stále nejaké nové veci… Mnohí zatúžili aj po tom, aby sa ostatní riadili podľa ich predstáv. Ešte snáď nikdy doteraz v histórii ľudstva nebola taká doba, že by každý mal toľko možností ako kráľ. O celkovom dopade svojho správania na širšie okolie však uvažoval málokto.

Ale aspoň podvedome sme tušili, že to tak ďalej nemôže pokračovať. Naša civilizácia má príliš veľkú spotrebu. Trpí tým celá planéta aj ľudia v menej rozvinutých krajinách. Ozývali sa síce hlasy za zmenu, napríklad z rôznych ekologických kruhov, no neboli brané dostatočne naliehavo, lebo veď „keď (zatiaľ) nehorí u mňa, tak ma do toho nič“.

A teraz – predel – vráťme sa do dneška. Odvšadiaľ zaznieva, že máme byť ohľaduplní voči druhým, obmedziť sa v záujme ostatných. Lenže formy, ktoré táto domnelá kolektívna zodpovednosť nadobúda, sú neprirodzené, ba až groteskné. Akoby ani nešlo o to, či prijaté opatrenia sú naozaj správne, vyvážené a účinné, ale skôr o vynucovanie poslušnosti jedinca voči štátnej moci. Karta sa obrátila zo dňa na deň.

Ak má byť zodpovednosť voči celku iba stádovito nasledovaná pod vplyvom sugestívnej manipulácie a bez samostatného vedomého uvažovania, potom nemá nijaký hlbší zmysel, pretože po uvoľnení situácie sa znova budeme správať ako „utrhnutí z reťaze“. Podobne, ako sa to stalo na konci éry tzv. socializmu. Vtedy bola jedinečná šanca na skutočnú zmenu z veľkej časti premárnená. Lebo iba z vlastného, slobodného rozhodnutia človeka pramení sila potrebná na nové utváranie spoločnosti.

Každý má totiž aj individuálnu zodpovednosť, ktorá by si želala presmerovať konanie človeka od nasledovania inštinktívnych popudov ku skutočnému naplneniu svojho poslania vo svete. Pri tomto pohľade medzi individuálnou a kolektívnou zodpovednosťou niet rozdielu, obe sa tu stretávajú. Spoločnosť potrebuje osobitné kvality každého z nás. Nemali by sme teda ísť cestou násilného sebazaprenia a podriadenosti „záujmom“ celku, lebo to nakoniec v záujme celku nie je. Mali by sme s radostným odhodlaním hľadať a nachádzať také svoje uplatnenie, ktoré bude prospešné v širšom kontexte. Doba krízy je na to práve veľmi vhodná. Môžeme byť vlastne radi, že prežívame takýto podnetný čas.

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 65666x
Priemerná čítanosť článkov: 1931x

Autor blogu

Kategórie