Založ si blog

V čase krízy sa ukazuje, ktoré hodnoty preferujeme

Predstavte si, že máte na výber z dvoch možností. Prvá: zavrú vás do klietky, budú sa o vás dobre starať a budete v bezpečí. Druhá: slobodne vykročíte do sveta s vedomím všetkých rizík, ktoré na vás číhajú. Ktorú si vyberiete?

Život je nebezpečný. Napríklad, môže ma kedykoľvek zraziť auto. No zakážeme kvôli tomu automobilovú dopravu? Takisto choroby a takisto smrť sú neoddeliteľnou súčasťou života. Vždy to tak bolo. Len my, v našej zvláštnej dobe, sme ich akosi vytesnili, nechceme o tom počuť. Fyzické zdravie a život sa nám stali najvyššou hodnotou a najvyššou métou, ktorú však nemožno dosiahnuť, lebo každý raz zomrie, skôr či neskôr.

Preto sa pýtam, či nie je lepšie zachovať si predovšetkým zdravie duševné a správať sa síce ohľaduplne, ale v rámci normálnej miery. Pretože to, čo vidíme dnes okolo seba, už začína napĺňať definíciu paranoidnej duševnej poruchy. Kam až to zájde? Ak nám, pod nejakou zámienkou, prikážu chodiť po štyroch, budeme? Že je to hlúposť? Možno, ale nie je aj terajší stav už príliš absurdný? Ak to bude trvať dlhšie, aké stopy to na nás zanechá?

Ak sa náhodou stretnem s niekým, kto je chorý a prípadne sa od neho nakazím, nebudem ho predsa za to obviňovať. V rámci duševného zdravia to považujem za už spomenuté riziko života. Je však tiež známe, že mnohí aj po blízkom kontakte s chorými zostali zdraví. Chorý človek teda nie je mojím nepriateľom. Navyše, nikto z nás celú túto situáciu s koronavírusom nespôsobil.

To, čo sa teraz deje, že sa jeden druhému vyhýbame, že sa izolujeme, je rozhodne nezdravé pre duševný vývoj zvlášť u mladých ľudí. Všetci sme na jednej lodi a možno sa budeme ešte navzájom potrebovať, ak v tejto kríze zlyhá štát. Okrem toho, práve dobré medziľudské vzťahy a životná pohoda prispievajú k našej imunite, ktorá jediná môže nakoniec nad chorobou zvíťaziť.

Hygienické opatrenia, na slovíčko!

07.07.2020

V nedeľu som chcel navštíviť múzeum a vežu Bratislavského hradu. Plánoval som využiť voľný vstup. Lenže pri tom vstupe by som sa musel podrobiť dezinfekcii rúk, nasadeniu masky na tvár a meraniu teploty. Neviem ako vám, no mne to príde už „za čiarou“. Múzeum nie je k životu nevyhnutné, tak som to jednoducho otočil. Ak by tak spravili všetci, … ktovie. Bolo mi [...]

Otázka druhej vlny

29.05.2020

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže [...]

Nejde o ľudí, ide o čísla

22.05.2020

Myslíte si, že našej vláde ide o nás, o ľudí tejto krajiny? Lenže ich počínanie skôr nasvedčuje tomu, že im ide o čísla, o štatistické údaje. Slovensko má dobré výsledky v boji s novým koronavírusom – lepšie povedané vo vyhýbaní sa mu – a tak to musí zostať. Aby sme sa ukázali svetu, aby sme si urobili reklamu. Ale za akú cenu? Pozornosť sa upriamila na [...]

Hagia Sofia

Turecko bude podľa Erdogana chrániť Hagiu Sofiu ako miesto kultúrneho dedičstva

15.07.2020 13:02

Turecká štátna rada 10. júla zrušila vládny dekrét, na základe ktorého sa Hagia Sofia stala v roku 1934 múzeom.

Anna Záborská, Denisa Saková, Ide o pravdu

Ide o pravdu s Annou Záborskou a Denisou Sakovou

15.07.2020 12:57

Parlament mení pravidlá pri interrupciách. Potrebujeme sprísňovanie zákona? Sledujte reláciu Ide o pravdu s poslankyňami Annou Záborskou a Denisou Sakovou. Po 13.00 naživo.

Západ Slnka / Deti / Chlapci / Chlapec / počasie / Slnko / Ľudia /

Rast populácie sa zoslabí, zmení sa globálna rovnováha moci

15.07.2020 12:50

Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22255x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu

Kategórie