Založ si blog

Nenechajme si vziať slobodu

Je pravda, že sloboda, v najhlbšom filozofickom zmysle, je v skutočnosti vnútorná, duchovná kvalita. Človek môže byť slobodný za akýchkoľvek podmienok, ak vie nájsť spôsob, ako tieto podmienky zvládnuť a využiť na nejakú vhodnú a prospešnú činnosť. Dokonca aj v okovách, keď sa nemôže fyzicky pohnúť, si môže zachovať aspoň slobodné myšlienky.

Zdá sa teda, že sme vlastne boli (či mohli byť) slobodní aj za totalitného režimu, posledne za komunizmu. Mohli sme si predsa myslieť, čo sme chceli, akurát sme to nesmeli dať verejne najavo. Avšak je tu jeden rozdiel: Neboli sme totiž v okovách, len sme sa báli. Teoreticky sme mohli konať v súlade so svojím presvedčením, ale za cenu prenasledovania. K tomu sa odhodlalo iba zopár najstatočnejších jednotlivcov.

Človek nie je len čistý duch, preto potrebuje svoju vnútornú slobodu prejaviť aj navonok. Nestačí si iba niečo myslieť. Potrebujeme v súlade s tým aj konať, prinášať do sveta niečo zo seba. A nakoniec, máme aj prirodzené právo v rozumnej miere si život užívať, mať z neho radosť. Vonkajšia sloboda je podmienkou toho, aby každý z nás mohol nájsť svoje životné uplatnenie.

Pozrime sa však, čo sa s vonkajšími slobodami teraz stalo: zákaz verejných a kultúrnych podujatí, zákaz zhromažďovania či dokonca vychádzania (v niektorých krajinách), uzavreté hranice. Existuje ešte vôbec Európska únia? Už si nepamätáme, za čo sme stáli na námestiach koncom roka 1989? Lenže, to sme vtedy netušili, akú moc má nad nami drobučký vírus – kvôli strachu z neho sa všetkých tých ideálov tak ľahko vzdáme! Lebo chceme byť radšej zdraví ako slobodní. No obávam sa, že nakoniec prídeme o oboje.

Argumentuje sa tým, že tieto opatrenia sú len dočasné a po odznení krízy sa vrátime k normálnemu životu. Lenže to je otázne. Čo ak je to dokonca naopak? Totiž, že dočasné bolo obdobie slobody, ktoré trvalo doteraz. A tieto krízové opatrenia sú len prvou lastovičkou nadchádzajúcej totality, oveľa horšej než tá posledná, lebo bude mať k dispozícii pokročilé technické prostriedky.

V Číne už sledujú každého cez mobily a všadeprítomné kamery. Chceme to aj u nás? Dovolíme to? Potom už nebude úniku. Ak sa hocičím previníte proti systému alebo na vás aj niečo „ušijú“, ľahko vás nájdu a nikto sa vás nezastane – všetci sa budú báť. Zatiaľ je, dúfam, ešte čas sa nad tým zamyslieť.

Hygienické opatrenia, na slovíčko!

07.07.2020

V nedeľu som chcel navštíviť múzeum a vežu Bratislavského hradu. Plánoval som využiť voľný vstup. Lenže pri tom vstupe by som sa musel podrobiť dezinfekcii rúk, nasadeniu masky na tvár a meraniu teploty. Neviem ako vám, no mne to príde už „za čiarou“. Múzeum nie je k životu nevyhnutné, tak som to jednoducho otočil. Ak by tak spravili všetci, … ktovie. Bolo mi [...]

Otázka druhej vlny

29.05.2020

Ak sa nazdávate, že nový koronavírus neprežije leto a vymizne, tak ďalej nečítajte. Pravdepodobne v to dúfajú aj členovia nášho krízového štábu a vlády. Pretože v opačnom prípade, teda ak v jeseni-zime príde jeho opätovný nástup, tzv. druhá vlna, tak sa nimi nariadená doterajšia hra na skrývačku, ktorú sme všetci dobrovoľne-nedobrovoľne absolvovali, môže [...]

Nejde o ľudí, ide o čísla

22.05.2020

Myslíte si, že našej vláde ide o nás, o ľudí tejto krajiny? Lenže ich počínanie skôr nasvedčuje tomu, že im ide o čísla, o štatistické údaje. Slovensko má dobré výsledky v boji s novým koronavírusom – lepšie povedané vo vyhýbaní sa mu – a tak to musí zostať. Aby sme sa ukázali svetu, aby sme si urobili reklamu. Ale za akú cenu? Pozornosť sa upriamila na [...]

Hagia Sofia

Turecko bude podľa Erdogana chrániť Hagiu Sofiu ako miesto kultúrneho dedičstva

15.07.2020 13:02

Turecká štátna rada 10. júla zrušila vládny dekrét, na základe ktorého sa Hagia Sofia stala v roku 1934 múzeom.

Anna Záborská, Denisa Saková, Ide o pravdu

NAŽIVO: Ide o pravdu s Annou Záborskou a Denisou Sakovou

15.07.2020 12:57

Parlament mení pravidlá pri interrupciách. Potrebujeme sprísňovanie zákona? Sledujte reláciu Ide o pravdu s poslankyňami Annou Záborskou a Denisou Sakovou. Po 13.00 naživo.

Západ Slnka / Deti / Chlapci / Chlapec / počasie / Slnko / Ľudia /

Rast populácie sa zoslabí, zmení sa globálna rovnováha moci

15.07.2020 12:50

Uvádza sa to v správe zverejnenej v britskom vedeckom časopise The Lancet.

Gröhling

Gröhling má vysvetľovať okolnosti svojej práce poslancom Za ľudí

15.07.2020 12:40

Poslanci OĽaNO o téme tiež diskutujú, chcú si ešte počkať na vývoj situácie.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 18
Celková čítanosť: 22245x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu

Kategórie