Založ si blog

Nenechajme si vziať slobodu

Je pravda, že sloboda, v najhlbšom filozofickom zmysle, je v skutočnosti vnútorná, duchovná kvalita. Človek môže byť slobodný za akýchkoľvek podmienok, ak vie nájsť spôsob, ako tieto podmienky zvládnuť a využiť na nejakú vhodnú a prospešnú činnosť. Dokonca aj v okovách, keď sa nemôže fyzicky pohnúť, si môže zachovať aspoň slobodné myšlienky.

Zdá sa teda, že sme vlastne boli (či mohli byť) slobodní aj za totalitného režimu, posledne za komunizmu. Mohli sme si predsa myslieť, čo sme chceli, akurát sme to nesmeli dať verejne najavo. Avšak je tu jeden rozdiel: Neboli sme totiž v okovách, len sme sa báli. Teoreticky sme mohli konať v súlade so svojím presvedčením, ale za cenu prenasledovania. K tomu sa odhodlalo iba zopár najstatočnejších jednotlivcov.

Človek nie je len čistý duch, preto potrebuje svoju vnútornú slobodu prejaviť aj navonok. Nestačí si iba niečo myslieť. Potrebujeme v súlade s tým aj konať, prinášať do sveta niečo zo seba. A nakoniec, máme aj prirodzené právo v rozumnej miere si život užívať, mať z neho radosť. Vonkajšia sloboda je podmienkou toho, aby každý z nás mohol nájsť svoje životné uplatnenie.

Pozrime sa však, čo sa s vonkajšími slobodami teraz stalo: zákaz verejných a kultúrnych podujatí, zákaz zhromažďovania či dokonca vychádzania (v niektorých krajinách), uzavreté hranice. Existuje ešte vôbec Európska únia? Už si nepamätáme, za čo sme stáli na námestiach koncom roka 1989? Lenže, to sme vtedy netušili, akú moc má nad nami drobučký vírus – kvôli strachu z neho sa všetkých tých ideálov tak ľahko vzdáme! Lebo chceme byť radšej zdraví ako slobodní. No obávam sa, že nakoniec prídeme o oboje.

Argumentuje sa tým, že tieto opatrenia sú len dočasné a po odznení krízy sa vrátime k normálnemu životu. Lenže to je otázne. Čo ak je to dokonca naopak? Totiž, že dočasné bolo obdobie slobody, ktoré trvalo doteraz. A tieto krízové opatrenia sú len prvou lastovičkou nadchádzajúcej totality, oveľa horšej než tá posledná, lebo bude mať k dispozícii pokročilé technické prostriedky.

V Číne už sledujú každého cez mobily a všadeprítomné kamery. Chceme to aj u nás? Dovolíme to? Potom už nebude úniku. Ak sa hocičím previníte proti systému alebo na vás aj niečo „ušijú“, ľahko vás nájdu a nikto sa vás nezastane – všetci sa budú báť. Zatiaľ je, dúfam, ešte čas sa nad tým zamyslieť.

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 65664x
Priemerná čítanosť článkov: 1931x

Autor blogu

Kategórie