Založ si blog

Vďaka všetkým odvážnym ľuďom

Všimnime si rozdiel medzi jarným a jesenným obdobím tohto zvláštneho roka 2020. Napriek tomu, že epidemiologická situácia je teraz v niektorých krajinách vrátane Slovenska horšia než na jar, obmedzenia nášho bežného života sú miernejšie. Má to viaceré dôvody. Chcem poukázať na jeden z nich, ktorý určite zohral významnú úlohu.

Mnohí ľudia sa v tomto období prebudili a začali chápať, čo sa to vlastne okolo nás deje. A mnohí nezostali ticho a aktivizovali sa. To je tá prospešná stránka všetkého zlého, že nám nedovolí zotrvať v ľahostajnosti. Chcem týmto vyjadriť poďakovanie všetkým, ktorí sa zaslúžili o to, že môžeme ako-tak normálne žiť a že sa podarilo zamedziť tomu najhoršiemu. I keď ešte nemáme vyhraté a musíme pokračovať.

Vďaka všetkým statočným občanom na celom svete i na Slovensku, ktorí sa neváhali postaviť za svoje práva.

Vďaka všetkým lekárom, právnikom a ďalším, ktorí robia, čo môžu, aby zvíťazil zdravý rozum a spravodlivosť. Tým, ktorí ponúkajú skutočné riešenia a rozptyľujú zbytočné obavy. A ktorí nám ukazujú, ako sa starať aktívne o svoje zdravie a brániť sa voči porušovaniu našich práv.

Vďaka všetkým ľuďom z odbornej i laickej verejnosti, ktorí rozličnými petíciami, otvorenými listami či inými aktivitami poukazovali na iracionalitu a bezprávie a snažili sa ich svojím neúnavným úsilím napraviť.

Vďaka aj všetkým nám, stovkám blogerov a tisícom ďalších, ktorí svojimi myšlienkami či rozhovormi s ľuďmi vo svojom okolí hľadajú a šíria pravdu v tejto spletitej situácii a povzbudzujú ostatných.

Vďaka týmto ľuďom sa život teraz nemusí úplne zastaviť. Aj vďaka nám môžu byť napríklad otvorené kníhkupectvá, do ktorých nás bez zamaskovaných tvárí nechcú vpustiť – ó, aká to irónia! Keby si to tak chceli niektorí uvedomiť…

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

minister financií, eduard heger

Heger vycestuje do Českej republiky, stretne sa so Zemanom i Babišom

13.04.2021 23:18

S českým premiérom budú spoločne rokovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

kalamita, sneh, Kosice, cesta, dopravna situacia

Polícia v Žilinskom kraji upozorňuje na sneženie na viacerých úsekoch

13.04.2021 22:59

Priechod Donovaly je uzavretý pre nákladnú dopravu s dĺžkou nad 10 metrov.

Ide o pravdu, Martin Slosiarik

Slosiarik v Ide o pravdu: Kto je tu premiér? Heger ustupuje Matovičovi

13.04.2021 21:00

Kauza okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa politicky zneužíva. „Je otázkou času, kedy sa opäť rozhorí koaličný konflikt,“ povedal v relácii Ide o pravdu sociológ Martin Slosiarik.

Ukrajina Rusko Zelenskyj návšteva Donbas konflikt

Putin na hraniciach Ukrajiny testuje Západ

13.04.2021 20:44

Je to príprava na novú, horúcu fázu vojny? Alebo najmasívnejším sústredením vojsk pri hraniciach Ukrajiny od anexie Krymu a od prepuknutia bojov v Donbase sleduje Kremeľ iné ciele?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 61198x
Priemerná čítanosť článkov: 1800x

Autor blogu

Kategórie