Založ si blog

Zneužitie obetavosti Slovákov

Raz večer, bolo to už pred rokmi, všimol som si na chodníku ležiaceho človeka. Obával som sa, či sa mu niečo nestalo. Nemal som pri sebe telefón, tak som zašiel do blízkej predajne, aby zavolali pomoc. A oni mi s úsmevom povedali, že je to opilec, ktorý tu takto leží každý večer. Bol som sklamaný, moja starostlivosť bola zbytočná. Asi bude lepšie – povedal som si – keď nabudúce ľahostajne prejdem okolo.

Na Slovensku je ešte stále veľa ľudí, ktorí prejavujú záujem o druhých, radi nezištne pomáhajú, súcitia, majú zmysel pre kolektív a neriadia sa len potrebami vlastného ega. Ešte stále vás niekto vo vlaku môže ponúknuť domácimi koláčmi či nadviazať s vami družný rozhovor.

V týchto časoch ovládaných koronou sa to zreteľne ukazuje. Mnohí hovoria o potrebe obetovať sa pre ostatných. Radšej obmedzujú svoje pohodlie, svoje potreby, aby ochránili tých slabších. Zrieknu sa aj návštev príbuzných, len aby im nechtiac neublížili. Plánujú sa dobrovoľne zúčastniť hromadného testovania na Covid a podrobiť sa prípadnej karanténe, aby zabránili šíreniu nebezpečného ochorenia. A nechápu, prečo niekto stále vyrýva a namieta, prečo zľahčuje situáciu.

Tu je potrebné poctivo skúmať, akým spôsobom tento súcitný a obetavý postoj vzniká, odkiaľ sa berie. Pramení skutočne z vedomého uvažovania a rozhodnutia, z vlastnej vnútornej iniciatívy? Nie je náhodou podnietený efektom emočného vydierania zvonka pod tlakom ťaživých správ z médií? Tie totiž dokážu citlivejšieho človeka zasiahnuť tak, že v ňom prehlušia schopnosť racionálneho posudzovania. Podobne ako zjav žobráka v nás vyvoláva súcit, ale často za cenu straty uvážlivého zhodnotenia širšieho rozmeru celej situácie. Lebo dávať žobrákovi peniaze nie je vždy tou správnou voľbou. O tom sme sa už určite mnohí presvedčili.

To, čo nám novinári ponúkajú v správach, je vytrhnuté z kontextu reality. Nie je to celá pravda a často sú niektoré javy zámerne zveličované či skresľované, aby sa docielil efekt záujmu a sledovanosti. Vplyvným médiám ide o našu pozornosť, nie o verné a vyvážené podanie skutočnosti. Vyberú si zopár nešťastných prípadov a mávajú nimi ako etalónom pravdy. To ostatné, čo sa im nehodí, radšej nepovedia. Správy sú často emotívne ladené a zmocňujú sa nás prostredníctvom citových pohnutí, ktoré potom nedokážeme ovládať. Ale pozorujme, že tieto city nepramenia z našej aktívnej vôle, ale sú v nás len pasívne vyvolané z vôle niekoho iného podobne ako pri hypnóze.

Obávam sa, že takto dochádza – a to nielen teraz, ale dlhodobo – ku zneužívaniu dôverčivosti, citlivej povahy a obetavosti mnohých ľudí. Ochota pomôcť v spojení s naivnou dôverou nie je dobrou kombináciou. Naivné dobro nie je dobro. Skutočné konanie dobra vyžaduje aktívnu snahu o poznanie pravdy. Inak hrozí, že sa staneme tou povestnou babičkou, ktorá prikladala polienka pod horiaceho Jana Husa.

Čo bude, keď po sklamaní vytriezvieme? Prepadneme sa do opačného extrému, do ignorantstva a egoizmu? Nie, to by nebolo dobré. Nie je treba zavrhovať súcit, nezištnosť a zmysel pre kolektívne dobro. Je treba k nim pridať schopnosť jasného a uvážlivého rozlišovania pravdy od klamstva a ľsti. Je treba naučiť sa prísne a spravodlivo posúdiť, kedy a ako je naša pomoc a obetavosť potrebná. Nie každý, kto vyzerá ako chudák, si našu pozornosť zaslúži. Nie každému, kto nás o niečo žiada, je treba vyhovieť. Dávajme si na to pozor. A ak chceme pomáhať, robme tak nie pod vonkajším tlakom, ale z vlastnej iniciatívy.

Vďaka všetkým odvážnym ľuďom

02.12.2020

Všimnime si rozdiel medzi jarným a jesenným obdobím tohto zvláštneho roka 2020. Napriek tomu, že epidemiologická situácia je teraz v niektorých krajinách vrátane Slovenska horšia než na jar, obmedzenia nášho bežného života sú miernejšie. Má to viaceré dôvody. Chcem poukázať na jeden z nich, ktorý určite zohral významnú úlohu. Mnohí ľudia sa v tomto období [...]

Demonštrácie – a čo potom?

17.11.2020

V symbolický „Deň boja za slobodu a demokraciu“ sa bratislavské Hodžovo námestie pred Prezidentským palácom zaplnilo ľuďmi. Pred 31 rokmi sme si s nadšením vytýčili cestu za ideálmi. Stále zreteľnejšie sa však ukazuje, že tieto ideály sa naplnili len z veľmi povrchného hľadiska. Áno, formálne máme demokraciu. Takú, že väčšina prehlasuje bezmocnú menšinu, [...]

„Sú medzi nami“

11.11.2020

Spomenul som si nedávno na film s týmto názvom (alebo tiež „Oni žijú!“). Videl som ho už pred mnohými rokmi, takže si nepamätám detaily. Základ príbehu spočíval v tom, že medzi ľuďmi boli infiltrovaní mimozemšťania. Na prvý pohľad sa ničím neodlišovali. Bolo treba získať špeciálne slnečné okuliare (ktoré oni používali), aby sa dala uvidieť temná podstata [...]

Testovanie / Covid-19 / Koronavírus /

Otestujú školákov v Ľubovni aj v trnavskej škole Matovičových dcér

05.12.2020 08:31

Niektoré školy na Slovensku sa cez víkend zapoja do testovania žiakov, ich zákonných zástupcov a zamestnancov školy.

koronavírus, Filadelfia

ONLINE: Koronavírus sa zúrivo šíri, 628-tisíc nakazených za deň

05.12.2020 08:30, aktualizované: 08:58

Koronavírus sa stále veľmi rýchlo šíri. Za jeden deň pribudlo 628-tisíc nakazených a celkovo je ich vo svete viac ako 64 miliónov.

Joe Biden

Bidenove víťazstvo oficiálne potvrdili v Kalifornii, má už dostatok hlasov

05.12.2020 06:50

Joe Biden získal v Kalifornii 55 hlasov voliteľov a celkovo tak 279. Presiahol tým potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak Donalda Trumpa.

Pocuvajte pravdu, podcast, pravda, počúvajte Pravdu

Kollárovci zlomili Matoviča v prospech Žilinku. Odkiaľ vietor fúka?

05.12.2020 06:00

Príde pred Vianocami tvrdý lockdown? Alebo bude pod názvom „prirodzený vianočný“, ako hovorí minister Jaroslav Naď (OľaNO)?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 27
Celková čítanosť: 43027x
Priemerná čítanosť článkov: 1594x

Autor blogu

Kategórie