Založ si blog

Rešpektujme slobodu svetonázoru aj v prípade Covidu

Povedzme, že je niekto Svedok Jehovov. Prosím, neberte to osobne, ide mi len o ilustratívny príklad. Môžete si namiesto toho dosadiť ľubovoľné iné vierovyznanie.

Svedkovia napríklad veria v doslovnú pravdivosť Biblie. Ja mám na to iný pohľad. Ale môžem sa s nimi o tom rozprávať. Môžem aj uznať, že v niečom majú pravdu. A aj keď s mnohými vecami nesúhlasím, rešpektujem ich právo mať svoj vlastný svetonázor a žiť podľa neho. Lenže, ak by mi oni chceli vnucovať svoju vieru a nútili by ma žiť podľa ich pravidiel, tu už by nastal problém. Koniec tolerancie. V tomto momente by som im povedal, že rovnako by som mohol ja vyžadovať od nich, nech prijmú moje myšlienky za svoje a nech sa nimi riadia. Takže to už nie. Potiaľto to asi všetci chápeme, že takto je to správne.

Dovolím si tvrdiť, že úplnú a zaručenú pravdu o Covide asi nikto z nás nepozná. Preto môžem použiť analógiu s vierovyznaním či svetonázorom. Sú mnohí Covid-veriaci (ktorí veria tzv. oficiálnym správam). Ale aj nás Covid-skeptikov(*) je dosť. Možno by bolo zaujímavé zistiť, ktorých je koľko. No nie je to až také dôležité, lebo štát by mal garantovať právo na slobodu svetonázoru bez ohľadu na početnosť. V tomto prípade to však nerobí. Prečo?

Prečo Covid-veriaci vnucujú nám, Covid-skeptikom, ich pohľad na svet? Prečo nás nútia žiť podľa ich pravidiel a vykonávať ich hygienické rituály, ktorým my neveríme a naopak ich považujeme za škodlivé? Sme odvšadiaľ vyháňaní, nedovolia nám slobodne pracovať, spoločensky žiť a pomaly už ani vôbec existovať. A to všetko pod nátlakom štátnych inštitúcií.

Keď si to zoberieme v opačnom garde, tak ja predsa nikomu nebránim, aby nosil rúško, hoci by som mal dosť dôvodov tak urobiť (napríklad skreslená vizáž, ekológia atď.) A nie je pravda ani to, že by sa tí, ktorí chcú, nemohli chrániť sami, bez toho, aby tým zaťažovali celú spoločnosť. Aj človek s vážnou poruchou imunity alebo po chemoterapii predsa dodržiava pozmenené pravidlá života sám a nevyžaduje, aby sa kvôli nemu zastavil celý svet.

Samozrejme, istá solidarita a pomoc z našej strany je možná a je známkou správneho chápania demokratickej spoločnosti. Ak sa niektorí, napríklad v pracovnom kolektíve, cítia byť ohrození a majú na to dôvod, môžu im všetci prispieť na kvalitné respirátory. Môžeme im umožniť prácu či štúdium z domu, aby nezostali mimo. Môžeme im pomáhať s nákupmi. To všetko sa dá a verím, že by to každý z nás bol ochotný spraviť. Ale prečo máme namiesto toho trpieť tak neznesiteľný útlak?

Vyzývam preto všetkých zdravo uvažujúcich ľudí, aby rešpektovali právo na slobodu (sveto-)názoru a právo na slobodný spôsob života aj v prípade Covidu. Nie je to iné než pri iných názoroch či vierovyznaniach, len sme si to možno ešte nestihli uvedomiť. Ukážme svetu, že vieme spolu žiť napriek všetkým rozdielom.

 

* Covid-skeptik: neznamená, že vôbec neverí na existenciu ochorenia Covid, ale že má kritický postoj voči tvrdeniam o jeho nebezpečnosti, voči preukaznosti testov a/alebo voči prijímaným opatreniam.

Kedysi a dnes

04.03.2021

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako [...]

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

martin klus

SaS je pripravená diskutovať o možnosti voliť z karantény

03.08.2021 23:30

Opozičný Hlas odmieta novelu volebného zákona z dielne Ministerstva vnútra.

výbuch, explózia, baghuz, syria, islamský štát

Prominentnou štvrťou Kábulu otriasol silný výbuch

03.08.2021 22:12

K zodpovednosti za incident sa zatiaľ nikto neprihlásil.

grécko požiar

Pre lesné požiare museli v Grécku evakuovať tisíce ľudí

03.08.2021 21:53

Grécko v súčasnosti sužuje vlna horúčav, ktorá je podľa tamojšej vlády najhoršia od roku 1987.

Pentagón

V okolí amerického Pentagónu sa strieľalo, hlásia zranených

03.08.2021 17:33, aktualizované: 18:42

Na nástupišti priľahlej stanice metra bolo hlásených niekoľko výstrelov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 65654x
Priemerná čítanosť článkov: 1931x

Autor blogu

Kategórie