Založ si blog

Kedysi a dnes

Pred rokmi som sa zúčastnil jednej vedeckej konferencie. Prezentáciu mal mať aj môj bývalý kolega. Prišiel, no ospravedlnil sa, že je chorý a musí prednášku skrátiť. Mal horúčku a bolo počuť aj na jeho hlase, ako sa prekonáva, aby nám priblížil aspoň tie najdôležitejšie body svojej práce. Keď odchádzal, zatlieskali sme mu a ja som mu naznačil, že to beriem ako hrdinský počin, že predsa prišiel.

Rozmýšľam, ako by sa zachovali ľudia dnes. Zrejme by ho ani nepustili dnu. Veď najprv treba zmerať každému teplotu, či nie? Pravdepodobne by ho viacerí považovali za nezodpovedného a ohrozujúceho verejné zdravie. Fuj – preč s takými!

Je prekvapujúce, že sa náš postoj tak rýchlo otočil. Precitli sme zrazu z doby temna a uvedomili si dôležitosť hygieny a zdravia? Alebo je to nejako inak?

Skúste si predstaviť podobnú modelovú situáciu. Chystáte sa na významnú prednášku, na ktorej vás nik nemôže zastúpiť. Ale ochoriete. Je pre vás teraz dôležitejšia prezentácia podnetných myšlienok alebo zachovanie telesného zdravia vášho a vašich poslucháčov? Budete sa cítiť vinný, ak nechtiac niekoho „nakazíte“? Alebo ak riskujete zhoršenie vášho zdravotného stavu? Ale ak zostanete doma, možno už druhá šanca nebude a ostatní sa nedozvedia, čo ste im chceli povedať.

Netvrdím, že existuje jednoznačná odpoveď. Každá situácia je iná a vyžaduje si trochu iný prístup. Má to byť len podnet na premýšľanie. Fyzické zdravie prináleží telu a jeho potrebám. Výmena myšlienok je zas dôležitá pre rozvoj ducha. Niekedy je potrebné zvážiť, čomu dáme prednosť a za akú cenu.

Načo je dobrý lockdown?

24.02.2021

Mám informáciu z dôveryhodného zdroja o situácii v jednom domove sociálnych služieb. Od októbra sú tam klienti zatvorení. Nik nemôže von ani dnu. Jedine personál. Počas Vianoc síce niektorí boli u svojich rodín, no potom museli prejsť karanténou. A každý týždeň sa všetci testujú na Covid. Ťažko si možno predstaviť ešte viac obmedzujúci a opatrníckejší [...]

Aké opatrenia by skutočne pomohli?

22.02.2021

Obmedzovanie pohybu ľudí vonku nedáva z hľadiska prevencie šírenia epidémie žiaden zmysel. Vonkajšie prostredie predstavuje len veľmi zanedbateľné riziko. Voľný pohyb je však naopak dôležitý, pretože človek tak prostredníctvom neho fyzicky realizuje svoj duševný rozmer slobody. A ak sa niekto chce dobrovoľne obmedziť, nikto mu nebude v tom brániť. Dokonca by som [...]

Výzva všetkým zodpovedným verejným činiteľom

08.01.2021

Pozrime sa na to jasne: Reštriktívne opatrenia voči obyvateľstvu sa stupňujú, no žiaden prospešný efekt sa nedostavuje. Je toto tá správna cesta? Prečo vždy, keď máme zvládnuť nejakú krízovú situáciu, nás napadnú len riešenia formou zákazov, príkazov a obmedzení? Obmedzeniami a sankciami za ich nedodržiavanie vlastne štát obviňuje nás občanov, že my môžeme za [...]

minister financií, eduard heger

Heger vycestuje do Českej republiky, stretne sa so Zemanom i Babišom

13.04.2021 23:18

S českým premiérom budú spoločne rokovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch.

kalamita, sneh, Kosice, cesta, dopravna situacia

Polícia v Žilinskom kraji upozorňuje na sneženie na viacerých úsekoch

13.04.2021 22:59

Priechod Donovaly je uzavretý pre nákladnú dopravu s dĺžkou nad 10 metrov.

Ide o pravdu, Martin Slosiarik

Slosiarik v Ide o pravdu: Kto je tu premiér? Heger ustupuje Matovičovi

13.04.2021 21:00

Kauza okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa politicky zneužíva. „Je otázkou času, kedy sa opäť rozhorí koaličný konflikt,“ povedal v relácii Ide o pravdu sociológ Martin Slosiarik.

Ukrajina Rusko Zelenskyj návšteva Donbas konflikt

Putin na hraniciach Ukrajiny testuje Západ

13.04.2021 20:44

Je to príprava na novú, horúcu fázu vojny? Alebo najmasívnejším sústredením vojsk pri hraniciach Ukrajiny od anexie Krymu a od prepuknutia bojov v Donbase sleduje Kremeľ iné ciele?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 34
Celková čítanosť: 61208x
Priemerná čítanosť článkov: 1800x

Autor blogu

Kategórie