Výzva všetkým zodpovedným verejným činiteľom

8. januára 2021, richard768, Nezaradené

Pozrime sa na to jasne: Reštriktívne opatrenia voči obyvateľstvu sa stupňujú, no žiaden prospešný efekt sa nedostavuje. Je toto tá správna cesta? Prečo vždy, keď máme zvládnuť nejakú krízovú situáciu, nás napadnú len riešenia formou zákazov, príkazov a obmedzení?

Obmedzeniami a sankciami za ich nedodržiavanie vlastne štát obviňuje nás občanov, že my môžeme za šírenie epidémie. Ale to je veľmi primitívny spôsob uvažovania. Štát a jeho inštitúcie majú mnoho kompetencií a možností, ktoré sú nad rámec možností bežných občanov. Majú mnoho možností, ako nájsť aktívne a konštruktívne riešenia namiesto pasívnych a reštriktívnych.

Namiesto toho, aby samotná vláda a úrady prevzali zodpovednosť za riešenie krízy, hádžu ju na nás. Ale povedzte, ktorý človek bude vyhľadávať riziko nákazy, len aby šíril chorobu? To je absurdné. Nie, bežní občania sa nechovajú hlúpo ani nezodpovedne, ale žiaľ, hlúpo a nezodpovedne sa chovajú práve niektorí verejní činitelia, ktorí by nám všetkým mali ísť príkladom a morálnym vzorom.

Viacerí lekári už od jari dávajú do pozornosti možnosti účinnej prevencie aj domácej liečby, no kompetentní ich doteraz nebrali vážne. Nemocnice by vôbec nemuseli byť preplnené. A ich kapacity mohli byť už počas leta posilnené, veď mnohí upozorňovali na druhú vlnu epidémie. Štát nerobil nič a teraz obviňuje nás, že chodíme von, že nenosíme rúška, že si niekto dovolí otvoriť malú prevádzku a podobné smiešne veci. Teraz budú riešiť vymáhanie pokút, tony papierov, zbytočné naťahovačky, právnici v akcii,… všetko len mrhanie energiou a časom. Zbytočne sa tu vytvárajú nepriateľské nálady, ktoré nám vôbec nepomôžu. Veď uvedomme si, že sme na jednej lodi. Ak by štátne inštitúcie ponúkli skutočné riešenia, som presvedčený, že každý zodpovedný občan by ich rád privítal a aj sa na nich podieľal svojím aktívnym prispením.

Vyzývam preto všetkých politikov, odborníkov aj úradníkov: prestaňte obmedzovať životy ľudí, ktorých služobníkmi ste! Veď na čo sú nám takí odborníci, ktorí nevedia na nič inteligentnejšie prísť, len pozatvárať všetkých doma? Hľadajte ľudsky prijateľné riešenia. A ak sami neviete, pýtajte sa nás, robte prieskumy a možno spoločne nájdeme cestu. Pozrite sa tiež na rôzne krajiny sveta – ktoré by nám mohli byť príkladom?

Vyzývam všetkých policajtov: prestaňte sankcionovať vlastných občanov za malichernosti – my vás potrebujeme na iné! Áno, choďte do ulíc, ale namiesto občianskych preukazov sa pýtajte ľudí na to, čo by od štátu očakávali, ako im môžete pomôcť – veď „pomáhať a chrániť“ je predsa vaším heslom. Zbierajte kolektívnu múdrosť a tlmočte ju ďalej.

Jednoducho povedané, prestaňte obviňovať a prenasledovať bežných ľudí. Nechceme nič iné, než normálne, slušne a ľudsky dôstojne žiť v tejto krajine. Poďme spoločne hľadať konštruktívne východiská z tejto krízy. Hovorí sa: „viac hláv, viac rozumu“, tak dajme hlavy dohromady!